Ustavni sud Bosne i Hercegovine usvojio je apelaciju odbrane Emilia Balde, osumnjičenog za teško ubistvo Slaviše Krunića i Žarka Pavlovića, utvrdivši da je povređeno pravo osumnjičenog na ličnu slobodu i bezbjednost, saznaje Srpskainfo.
U zaključku Ustavnog suda BiH navedeno je da su prava osumnjičenog zagarantovana Ustavom i Evropskom konvencijom prekršena, jer su redovni sudovi prilikom određivanja mjere pritvora, kao i produženja pritvora, propustili da navedu konkretne okolnosti koje opravdaju zaključak da bi puštanje apelanta na slobodu dovelo do uznemirenja javnosti, odnosno narušavanja reda i mira.
Suština apelacije jeste da ni Okružni sud u Banjaluci, a ni Vrhovni sud RS nisu jasno obrazložili tačku G po kojoj je između ostalih Baldi u aprilu ove godine produžen pritvor.
Odbrana zadovoljna
Dragan Stupar, ispred advokatskog tima odbrane Emilia Balde potvrdio je ovu informaciju.
– Ustavni sud BiH je utvrdio povredu prava osumnjičenog u dijelu na koji smo ukazivali u dosadašnjem toku postupka, tako da smo u načelu zadovoljni odlukom suda u ovoj fazi postupka- rekao je Stupar.
Da je kojim slučajem pritvorski osnov po tački G bio jedini razlog po kojem je osumnjičenom produžen pritvor, Emilio Baldo bio bi najvjerovatnije pušten na slobodu.
Zato ne treba čuditi ukoliko se zbog neodgovornog ponašanja sudova, odnosno sudija u konkretnim predmetima, u narednom periodu i dogodi da neki od osumnjičenih za teška krivična djela zbog greške suda, budu pušteni na slobodu.
U slučaju Balde to se ipak neće dogoditi, jer je pritvor produžen i zbog opasnosti od bjekstva.
Sačekuša
Podsjetimo, banjalučki biznismen Slaviša Krunić i njegov tjelohranitelj Žarko Pavlović ubijeni su u večernjim časovima 22. aprila ove godine u sačekuši u Glamočanima kod Banjaluke. U napadu je ranjen drugi tjelohranitelj Goran Ilić koji se oporavlja od zadobijenih povreda.
U ovom napadu ubijen je napadač Željko Kovačević. Prema ranijim informacijama Republičko javno tužilaštvo je zatražilo dodatna vještačenja kako bi se utvrdilo na koji način je ubijen Kovačević.
Srpskainfo je još ranije objavila da je Kovačevića ustvari upucao njegov saučesnik i osumnjičeni Benedi Đukanović.
U istrazi koja je uslijedila nakon ubistva koje je šokiralo javnost uhapšeni su redom, Emilio Baldo, radnik firme “Sektor sekjuriti” Rodoljub Gajić iz Banjaluke, koji je obezbjeđivao suprugu i djecu ubijenog Krunića, a za kojeg se sumnja da je odavao informacije Đukanoviću i Baldi o kretanju žrtve.
Đukanović je nakon ubistva pobjegao, a 12. juna predao se policiji u Sarajevu.
Prema nezvaničnim informacijama, Đukanović se odlučio na predaju iz straha da bi mogao biti likvidiran. Ovome u prilog ide i da je Đukanović uvijek u pancirnom prsluku kada dolazi u banjalučki sud.
U dosadašnjoj istrazi policija je pronašla puške koje su najvjerovatnije korištene prilikom likvidacije Krunića. Puške su pronađene nekoliko stotina metara od mjesta ubistva i upućene su na vještačenje.
Istragom još uvijek nije utvrđeno gdje je Đukanović sakrio bijelu „golf sedmicu“ kojom je pobjegao iz Banjaluke nakon ubistva i u kojoj ga je policija kritične noći zaustavila na području Dervente tokom redovne kontrole saobraćaja.
Istraga još uvijek nije dala najbitniji odgovor u slučaju mučkog ubistva Slaviše Krunića i Žarka Palovića, a to je ko je ili ko su bili nalogodavci.
Pretpostavka
Ustavni sud BiH u obrazloženju odluke navodi da su redovni sudovi izneli samo pretpostavku da bi puštanje na slobodu Emilia Balda predstavljalo stvarnu opasnost za narušavanje javnog reda, pri čemu nisu naveli kojim radnjama i dešavanjima će se odvijati narušavanje reda i mira.
– U potpunosti je izostala analiza okolnosti relevantnih za konkretnu situaciju u pogledu stvarne prijetnje za narušavanje reda i mira, budući da pretpostavka sama po sebi nije dovoljna da se odredi pritvor – zaključio je Ustavni sud BiH.