Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da će Šmit dovesti do kraha BiH te i da će tužiti Šmita i BiH zbog prevare vijeka, kako je okarakterisao slučaj Vijadukt. Napominje kako će MUP-u RS biti dat trajni nalog da istražuje Šmita u narednih 10 godina, kao i navodne povezanost Borenovića i advokatskih kancelarija sa slučajem Vijadukta.
“‘Viaduct’ je prevara. To je prevara vijeka ovdje u RS i BiH u kojoj su učestvovali advokatski klanovi iz Banjaluke i Sarajeva, a sad se u to upetljao i sam Šmit. OHR nema nikakva ovlaštenja. Koliko puta to treba da govorimo”, rekao je Dodik.
Što se tiče nametnutih odluka u vezi novih tehnologija u izbornom procesu, Dodik kaže da Šmit gura model izbora od koga je odustala i Njemačka i SAD.
“Postoje indicije da je ta oprema već poslana ovdje, a sad se ta priča realizuje, na štetu RS i čitave BiH”, rekao je Dodik.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović kaže da su Vijadukt do arbitraže smatrao mrtvim preduzećem.
Podsjetila je da u vrijeme kad je ta obaveza prema “Viaductu” nastala, u Vladi nije bio SNSD, a da je devet godina to bilo mrtvo preduzeće bez zaposlenih.
“Vlada RS je imala ozbiljen sumnje da se radi o postupku koji je veoma kontaminiran, a analiza koju je uradio Deloitte, utvrđeno je da je nenormalno da neko ko je uložio 200.000 maraka može kao odštetu da traži sto miliona maraka. Nažalost, to se ovdje desilo”, rekla je Cvijanovićeva.
Premijer Radovan Višković kaže da je Šmit sam sebi agent za penziju te da od budžeta Republike želi sebi da “ugrabi” koji milion.
“Taj žiro račun se nalazi na Kanalskim ostrvima i jedan je od 40 pravnih subjekata koji se vodi pod istim imenom. Ovo je očito uradio vjerovatno da se ugradi u te milione i da na neki način pribavi novac za penziju”, rekao je Višković.
Višković je pojasnio da je tužena BiH, a ne RS te da su tražili da Centralna banka BiH vraća novac, jer je RS njen suvlasnik te da ista ima dobit i sredstva na raspolaganju. Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić upitao je – kome je u interesu da se ne utvrdi trag novcu kojeg traže da se isplati na sporni račun na ostrvima koje EU smatra zemljama trećeg svijeta.
Podsjećamo, Kristijan Šmit jutros je nametnuo odluku u slučaju slovenačke firme “Vijadukt” kojom se predviđa uzimanje novca iz sredstava od akciza sa jedinstvenog računa od dijela koji pripada Republici Srpskoj, te odluku da Centralna banka BiH obezbijedi novac za nove tehnologije u izbornom procesu.
TV K3