Ostojić je istakao da Boračka organizacija Srpske postavlja pitanje ko je to uradio, ko je naredio i zbog čega do danas niko nije osuđen za takvo djelo?
– Ako gledamo šta se u posljednje vrijeme dešava, posebno izjavu /ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina/ Konakovića, da mi, nažalost, nismo dobre komšije i da nam nije mjesto ovde, onda možemo i da zamislimo šta nam žele, šta nam misle i šta su nam mislili te 1992. godine – rekao je Ostojić.
On je rekao da će Boračka organizacija Republike Srpske i dalje biti uporna i zahtijevati da počinioci budu kažnjeni.
– Molićemo Boga da lice pravde stigne i one koji su ovo uradili, da na takav način, posle mnogo godina, nevino postradale žrtve, dobiju bar kakvu-takvu satisfakciju – istakao je Ostojić.
Učesnici obilježavanja 32 godine od zločina nad vojnicima ЈNA u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu položili su cvijeće i prislužili svijeće za sve stradale na mjestu zločina, uz jake mjere obezbjeđenja.
Prethodno, u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima u Istočnom Novom Sarajevu služen je parastos povodom obilježavanja 32 godine od zločina nad pripadnicima ЈNA u Sarajevu 1992. godine koje su počinile muslimanske paravojne formacije.
Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u ЈNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.
Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 časova, oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i “Zelenih beretki”, među kojima su bili Sakib Puška, Јusuf Јuka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom ЈNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.
Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.
(Srna – Foto: Arhiva)