Nakon što je javnosti obznanjeno da je Šulić, koji je po nacionalnoj pripadnosti Bošnjak, ali i funkcioner SNSD, prijedlog vladajuće stranke u Srpskoj za novog ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, krenule su brojne negativne reakcije od strane bošnjačkih političara iz FBiH.
Osude su išle u pravcu toga da bi Šulić, kako su navodili, u Savjetu ministara BiH bio još jedan “siguran Dodikov glas”, kao i način da SNSD, zajedno sa Čovićevim HDZ, ima apsolutnu kontrolu u Savjetu ministara.
Šulićeva kandidatura, između ostalog, predstavljala je i jedan od povoda za nedavnu javnu prijetnju lidera Stranke za BiH i Narodne evropske stranke (NES) da će njihove partije napustiti “osmorku” i preći u opoziciju.
Da je koalicija osam bošnjačkih stranaka, nakon svega što se događalo prethodnih dana, izgleda odlučna da ne dozvoli Šulićev ulazak u Savjet ministara BiH, potvrđuje “najsvježija” izjava visokog funkcionera Naše stranke i poslanika u Parlamentu FBiH, Damira Arnauta, koji je ustvrdio da odnosi u “osmorci” nisu ni najmanje narušeni.
– Ono što sam ja smatrao da je Dodikov probni balon u smislu Denisa Šulića, ljudi iz SBiH i NES su, možda, shvatili malo više ozbiljno i reagovali su na način na koji bih i ja reagovao. Dodik i SNSD ne smiju imati bošnjačku ruku u Savjetu ministara i to je nešto oko čega je “osmorka” u potpunosti saglasna – rekao je Arnaut za BHT.
S druge strane, lider SNSD Milorad Dodik poručio je da Republici Srpskoj pripadaju četiri ministarske pozicije u Savjetu ministara, a Bošnjacima i Hrvatima po tri.
– Bošnjačka strana, odnosno “osmorka”, imaju namjeru ili se to predlaže da na jedno od tih mjesta predlože nekoga ko dolazi iz reda ostalih. Zakon o Savjetu ministara jasno kaže da Savjet ministara čini jednak broj Bošnjaka, Srba i Hrvata i ako oni iz FBiH daju dva Bošnjaka i jednog ostalog, to znači da mogu ići dva Srbina i dva Hrvata i zato je prijedlog Šulić, da bi se pojačao taj nivo odnosa koji ide na to da se imenuju po tri Bošnjaka, Srbina i Hrvata i jedan ostali – rekao je Dodik za Srnu.
Denis Šulić za Srpskainfo kaže da trenutno ne želi komentarisati stavove i izjave koje su o njegovom potencijalnom ulasku u Savjet ministara BiH iznosili političari iz Sarajeva.
– Ne želim to da komentarišem dok se ne završi predviđena procedura. Nakon toga ću komentarisati i gospodina Arnauta, i gospođu Turković, i gospodina Mehmedovića i gospodina Nikšića, kao i sve ostale koji su prethodnih dana o tome davali razne izjave. Sad ću se suzdržati od komentara zbog svojih ličnih principa. Strpimo se još malo dok se sve to ne završi – kaže Šulić.