Nekadašnja Jugoslavija definitivno je oslobođena od okupatora 15. maja 1945. godine – jedinice Jugoslovenske armije slomile su i posljednji organizovani otpor neprijateljskih snaga u Drugom svjetskom ratu.
One su njemačkim trupama presjekle odstupnicu, zarobile komandanta grupe armija E general-pukovnika Aleksandera Lera – koji je u aprilu 1941. rukovodio bombardovanjem Beograda – i prinudile ih na predaju.
U četvorogodišnjem ratu poginulo je zvanično 1.706.000 stanovnika, a zemlja je porušena i opustošena.
Tokom rata, u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj izvršen je genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima, a Nijemci su vršili strašne odmazde na području Srbije.
Do danas nije poznat konačan broj ukupno ubijenih stanovnika tadašnje Jugoslavije, kao ni tačan broj stradalih u koncentracionim logorima NDH za odrasle i djecu.
Najveći broj pripadnika Jugoslovenske armije činili su Srbi, koji su tokom 1941, 1942. i 1943. godine bili apsolutno najbrojniji narod u partizanskim jedinicama.
Tek od 1944. godine, kada je kraj Trećeg rajha bio izgledan, mnogi pripadnici prije svega kvislinških jedinica iz NDH, hrvatske i muslimanske naconalnosti, prišli su odlobodilačkim snagama.
(Srna – Foto: Arhiv)