Mirjana Orašanin, poslanik SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekla je da pred narodnim poslnicima još jedan budžet sa neizvjesnim prihodima, prihodima koji su u magli, ali zato vrlo izvjesnim i sigurnim rashodima. Dodaje da je budžet Republike Srpske za 2024. godinu u funkciji penzionog sistema i mora da ga udržava.
” U programu ekonomskih reformi prvi put je najavljeno uvođenje javnih zdravstvenih ustanova u trezorski sistem poslovanja. Ovo dugoročno znači da će penzioni i zdravstveni sistem postati neodrživi i budžet Republike Srpske će biti u funkciji održavanja ova dva sistema, istakla je Orašanin na pres konferenciju u Banjaluci.
„Kada posmatramo strukturu prihoda, možemo dosta zaključiti o samom poslovanju privrede Republike Srpske. Najveće povećanje budžeta očekuje se od poreskih prihoda i to prvenstveno od prihoda od indirektnih poreza. Kada govorimo o prihodima od indirektnih poreza, oni su zaista vrlo neizvjesni jer zavise od krajnje potrošnje, koja opet zavisi od mnogo faktora. Dakle, budžet najviše očekuje od inirektnih poreza, odnosno od krajnje potrošnje građana i od doprinosa, dakle, od poslodavaca i od plata radnika“, obrazložila je Orašanin.
Kada govorimo o doprinosima, kaže ona, ni u jednom dokumentu nismo mogli pročitati koju najnižu platu su iz Vlade uzeli u obzir iako se o ovom pitanju najviše govori u javnosti u poslednje vrijeme.
„Koja je to najniža plata? Nigdje, apsolutno nigdje ne stoji. Da govorimo o povećanju broja zaposlenih, to je zaista vrlo nerealno, jer ako vidimo i program ekonomskih reformi, a takođe i izvještaji Evropske komisije kao jedini izvijestan parametar navodi se odlazak radne snage iz Bosne i Hercegovine. I to mlade, radno sposobne snage“, poručila je poslanik SDS-a.
Ona je naglasila da je Vlada Republike Srpske u programu ekonomskih reformi za 2024-2026 upozorila na penzioni sistem kao veliki fiskalni rizik.
„I zdravstveni sektor postaje fiskalni rizik. Javne zdravstvene ustanove su veliki dužnici poreza i doprinosa, a znamo da su to milionski dugovi koje je Vlada trenutno zamrzla. Dakle, pitanje je kako će se riješiti taj dug? U zdravstvenom sistemu odavno ništa ne funkcioniše, a javne zdravstvene ustanove su veliki teret i ogromni izvor fiskalnog rizika. Dakle, penzioni sistem i zdravstveni sistem, srednjoročno gledano mogu biti održivi na ovakav način, ali dugoročno gledano apsolutno će postati neodrživi i budžet Republike Srpske će biti u funkciji održavanja ova dva sistema“, zaključila je Orašanin.
Ko to od javnosti krije negativne revizorske izvještaje u Šumama Srpske, Lutriji i u bolnicama?
Orašaninova je rekla da je kao predsednica odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske insistirala od početka mandata da se poštuje poslovnik i da se upućuju negativne revizorski izještaji na razmatranje u plenumu Narodnu skupštinu. Dodaje i da , vladajuća većina u odboru ne dozvoljava da se upute revizorske izvještaji na razmatranje a na današnjoj sjednici odbora za reviziju nije bilo kvoruma jer su izostali poslanici vladajuće većine, istakla je dr Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Ona je poručila da su u dosadašnjem radu neki članovi odbora za reviziju čak navodili da poslanici nisu kompetentni da razmatraju negativne revizorske izvještaje.
„Na odboru za reviziju razmatramo negativne revizorske izvještaje. Do sada smo ramatrali negativne revizorske izvještaje za Šume Srpske, Lutriju i za dvije bolnice, u Foči i u Trebinju. Ali vladajuća većina ne dozvoljava da izvjštaji idu na zasjedanje Narodne skupštine Republike Srpske. Zar javnost to ne zaslužuje da sazna šta se to dešava u Šumama Srpske, u APIF-u, u Lutrijama Srpske, u bolnicama“, poručila je Orašanin.
Ona je istakla da je jako razočarana radom i ponašanjem svojih kolega iz odbora za reviziju iz redova vladajućih stranaka.
„Nastaviću da istrajavam na održavanju sjednica odbora za reviziju i istrajaću u namjeri da uputimo negativne revizorske izvještaje u javnost i u plenum Narodne skupštine na razmatranje. Pozivam medije da pratite sjednice odbora za reviziju. Pošto predsjednik Narodne skupštine se često poredi sa Narodnom skupštinom Srbije, poručujem mu da su tamo sjednice odbora za reviziju javne, prenose se uživo. Tako evo pozivam i ja vas da slobodno pratite sjednice odbora za reviziju, pa da se vidi ko to krije i šta to krije. I ko to ne želi da izađe u javnost ono što treba da izađe“, zaključila je Orašanin.
Sektor za politiku i medije