U posljednje tri godine istraživanja agencije Faktor Plus pokazuju da opada podršak građana Srbije ulasku u EU, piše Blic.
Objašnjava se da su Bregzit, francuski predsjednik Emanuel Makron koji je rekao da nije za proširenje, kao i Kosovo, oborili podršku za ulazak u EU.
List prenosi da je 2019. godine 38 odsto ispitanika mislilo da ne bi trebalo da uđemo u EU, za ulazak je bilo samo 35 odsto, a čak 27 odsto nije imalo stav.
Politički poremećaji u Evropi, goruće pitanje Kosova i Metohije ili nešto treće, tek zainteresovanost građana Srbije za pristupanje EU već deceniju je u ozbiljnom padu, a posljednje tri godine je na najnižem novou od 90-ih godina, konstatuje Blic.
Direktor agencije Faktor Plus Vladimir Pejić kaže da je najveća zainteresovanost za ulazak u Uniju postojala od 2000. do 2005, a da je prvi pad povjerenja došao otcjepljenjem Crne Gore, a potom 2008. proglašenjem nezavisnosti Kosova, što je umnogome uticalo na sve gori rejting EU u Srbiji.
Nije danas drastična razlika u odnosu na prije nekoliko godina, ali jeste manja podrška ulasku nego ikada, kaže Pejić.
Navodi da je 2017, uz ponuđene različite godine ulaska, 36 odsto gradjana smatralo da će se to desiti poslije 2024, a trećina se držala stava da se to nikada neće desiti.
Istraživanje 2018. pokazalo je da samo jedan odsto ispitanika misli da će Srbija ući 2025, a tek 19 odsto da bi to bilo najverovatnije do 2030, dok je 33 odsto smatralalo da se to neće desiti nikada.
Posljednja godina 2019. donijela je još veću podršku odgovoru – nikad, pa tako misli 36 odsto ispitanika, dok je 17 osdto onih koji vjeruju da bi se to moglo desiti do 2030, navodi list.
( Blic – Foto: Ilustracija)