Broj đaka koji koriste mobilne telefone u školama u RS je u padu jer su učenici ozbiljno upozoreni da mogu biti kažnjeni i da je to teža povreda discipline, a u pojedinim obrazovnim ustanovama ništa ne prepuštaju slučaju, pa tako u Ekonomskoj školi u Banjaluci, da bi spriječili učenike da koriste mobilne telefone na času, profesori mogu uključiti i ometače signala.
“U prošlim godinama smo imali jedan ili dva takva slučaja, jer teško je da đaci mogu zloupotrijebiti telefon, a da to profesor ne primijeti. Mi smo ometačima riješili ovaj problem. Ti ometači su mali i profesori ih mogu nositi u džepu ili ostaviti na stolu”, rekla je za “Nezavisne” Nada Vulić, direktorica Ekonomske škole, i dodala da se ovi ometači posebno koriste prilikom pisanja pismenih ili kontrolnih radova.
U pojednim školama na području Bijeljine, kako bi smanjili zloupotrebu mobilnih telefona na času, napravili su posebne kasete u koje učenici na početku časa odlažu telefone, a jedna od njih je i Ekonomska škola u Bijeljini.
“Kada počne čas, učenici su dužni da svoje mobilne telefone ostave tu i mogu ih ponovo uzeti nakon časa. To je jedan od načina da se zloupotreba ovih uređaja svede na minimum”, rekao je Duško Đurić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Semberija.
I u regiji Doboj kažu da se u srednjim školama broj djece koja zloupotrebljavaju na času mobilne telefone smanjuje.
“Broj se smanjuje od kako su kroz nova zakonska rješenja korištenje telefona na času svrstali u teži oblik prekršaja i kršenja učeničkih obaveza i djeca su upoznata s tim”, rekao je Spasoje Vasiljević, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj.
Slična situacija je i u osnovnim školama na području RS. Đaci telefone najčešće upotrebljavaju za društvene mreže i objavljivanje fotografija, zbog čega je pet učenika u OŠ “Branko Radičević” u Banjaluci kažnjeno.
Darija Mićić, direktorica ove škole, kazala je da su ti učenici kažnjeni ukorom nastavničkog vijeća i sniženim vladanjem na zadovoljava.
“Kažnjeni su jer su na času objavljivali fotografije na društvenim mrežama, a korištenje telefona tokom nastave po Zakonu o osnovnom obrazovanju je teža povreda discipline učenika”, istakla je Mićićeva za “Nezavisne”.
Naglasila je da su ove kazne i razgovor sa djecom imali efekta, jer se broj đaka koji vrijeme provode na društvenim mrežama znatno smanjio u odnosu na prošlu godinu.
“Ono što je interesantno je da u našoj školi mobilne telefone koriste učenici sedmih i osmih razreda, dok veliki broj učenika devetih razreda telefone i ne nosi u školu, jer su shvatili da su mirniji bez njih”, pojasnila je Mićićeva.
Dodala je da veliku ulogu imaju i roditelji, koje razredne starješine na početku godine upoznaju sa pravilnikom i koje posljedice nosi upotreba telefona na nastavi.
U Osnovnoj školi “Ivo Andrić” iz Banjaluke kažu da u prvom polugodištu ove školske godine nisu kažnjavali đake zbog korištenja telefona, ali su imali dva slučaja oduzimanja telefona.
“Učenici koriste telefon najčešće kad im nastavnik ne dođe, te im na zamjenu dođe neko na čas pa su oni malo slobodniji”, rekao je Milan Milaković, pomoćnik direktora ove škole. Prema njegovim riječima, najbitnije je da se broj đaka koji telefone koriste tokom časa smanjuje.
“O ovom problemu s njima mnogo pričamo, nekad ih i upozorimo da ćemo ih kažnjavati, i to se pokazalo kao pozitivno, od 30 do 50 odsto razgovor ima efekta”, pojasnio je Milaković i istakao da među prvačićima i u nižim razredima nije bilo slučajeva korištenja telefona.
U OŠ “Sveti Sava” u Bijeljini kažu da se broj đaka koji koriste mobilne telefone smanjio u odnosu na prethodne godine.
“Razredne starješine na početku godine đake upoznaju s njihovim obavezama i odgovornostima, i s time da je upotreba mobilnih telefona teža povreda pravilnika”, istakla je Aleksandra Divčić, pedagog u ovoj školi.
(Nezavisne)