“Ukoliko on bude pogubljen, biće posljedica sa Francuskom i Evropom, jer mi ne možemo da prihvatimo ovu vrstu egzekucije”, rekao je Oland novinarima tokom posjete Azerbejdžanu, dodajući da će posljedice biti diplomatske prirode.
“U najmanju ruku, povućićemo našeg ambasadora iz Džakarte”, rekao je Oland i naveo da neće posjetiti Indoneziju “neko vrijeme”, prenio je AFP.
Razgovori o mogućoj saradnji između Olanda i njegovog indonežanskog kolege Džoka Vidoda, na samitu G20 u novembru, takođe, bi mogli da budu suspendovani.
“Preduzećemo akciju zajedno sa zainteresovanim državama – Australijom, Brazilom… kako bismo se postarali da do egzekucije ne dođe”, rekao je francuski predsjednik i dodao da će o tome razgovarati u ponedjeljak sa premijerom Australije Tonijem Abotom.
“Razumijemo da Indonezija želi da se bori protiv trgovine drogom, ali u ovom slučaju Serž Atlavi je radio u laboratoriji i nije ni pomišljao da bi mogao da napravi ovaj proizvod”, rekao je Oland.
Atlavi, takođe, nema raniji krivični dosije, dodao je francuski predsjednik.
Indonežanske vlasti su savjetovale strane konzularne predstavnike da ovog vikenda posjete Nusakambangan – ostrvo na kojem se nalazi visoko obezbijeđeni zatvor gdje se sprovode egzekucije, a na isti put krenuli su članovi porodica osuđenih, prenio je AP.
Desetoro osuđenih iz Australije, Francuske, Brazila, Filipina, Nigerije, Gane i Indonezije, nalaze se na ostrvu, gdje iščekuju skoro izvršenjem smrtne kazne strijeljanjem, pošto im nije usvojena molba za predsjedničko pomilovanje.
Diplomate navode da još nisu obaviještene kada će grupa biti pogubljena, sa 72 sata obavještenja koja su predviđena zakonom.
“I dalje ne znamo kada će se tačan datum pogubljenja desiti, ali očekujemo da će to biti u narednim danima”, rekla je predstavnica jedne strane ambasade, koja je željela da ostane anonimna, prenio je Rojters.
Indonezija ima veoma stroge zakone protiv droge i često osuđuje na smrt krijumčare.
Agencije