Oktobarski pravnički dani: Nastavlja se borba za očuvanje Srpske

October 2, 2015, 5:41 pm

Predsjednik Dodik poručio je da će biti nastavljena pravna i politička borba za poštivanje prava Srpske koja su zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom. Dodik je naglasio da se međunarodno pravo mora poštovati, ali da su, uprkos tome, Dejtonski sporazum masovno kršili visoki predstavnici u BiH.

“Visoki predstavnici su bili dužni da očuvaju ovaj sporazum, kao međunarodni ugovor, a ne da ga krše. Visoki predstavnici su zaduženi za aneks 10 Dejtonskog sporazuma, u kome se govori o civilnom provođenju, a ne za cijeli dokument”, napomenuo je Dodik nakon otvaranja “Oktobarskih pravničkih dana”.

On je podsjetio da je sadašnji visoki predstavnik Valentin Incko, ohrabren ranijim kršenjima Dejtonskog sporazuma, prije nekoliko dana napisao pismo Savjetu bezbjednostu UN u kome nepravno i politički kontraproduktivno zaključuje da Srpska krši navedeni sporazum donošenjem odluke o raspisivanju referenduma.

“Međunarodno pravo se mora poštovati, a ne mijenjati bez saglasnosti strana. Mnogo institucija u BiH je konstituisano bez saglasnosti Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/”, rekao je Dodik, napomenuvši da će Srpska, kao strana potpisnik Dejtonskog sporazuma, u svom parlamentu razmotriti izvještaj o djelovanju Incka.

On je ponovio da Srpska i FBiH nisu postigle sporazum o formiranju Suda i Tužilaštva BiH, kao i mnogih drugih institucija.

“Incko nema pravo da tumači Ustav. Da je htio da ga čita, vidio bi da prioritet u Ustavu imaju konvencije o ljudskim pravima i slobodama kojima se afirmiše pravo na referendum”, naglasio je Dodik.

On smatra da se nastavlja kontinuitet nepravnog djelovanja visokih predstavnika u BiH, kao i politika diskvalifikacije.

“U kontinuitetu su prisutni pritisci na mene i Republiku Srpsku. To dolazi od različitih predstavnika vlada i zemalja EU, govorili su da će neko i snositi određene sankcije, ali svi koji obavljamo javne funkcije nemamo pravo da se povinujemo strahu koji oni raspiruju”, dodao je Dodik.

Govoreći o Međunarodnom savjetovanju pravnika “Oktobarski pravnički dani”, Dodik je rekao da je ovaj skup veoma važan za ukupnu političku i društvenu javnost i praksu u Srpskoj.

“Ovakvo savjetovanje bi trebalo da nas uvjeri da gradimo zajednicu baziranu na pravu i pravnim aktima”, zaključio je Dodik.

ČUBRILOVIĆ: REFERENDUM NIЈE KRŠENjE DEЈTONA

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da održavanje referenduma ni u kom slučaju nije kršenje međunarodnih ugovora, kao što je Dejtonski mirovni sporazum već predstavlja jedan od najznačajnijih oblika demokratskog izjašnjavanja građana u skladu sa međunarodnim pravom.

“Održavanje referenduma je civilizacijska tekovina, legalno i legitimno demokratsko pravo Republike Srpske i njenih građana da neposredno izraze stav o svakom pitanju koje je od njihovog interesa”, rekao je Čubrilović u obraćanju na Međunarodnom savjetovanju pravnika “Oktobarski pravnički dani” u Banjaluci.

Čubrilović je istakao da Republika Srpska ima zagarantovani status državotvorne jedinice sa brojnim nadležnostima, kao i prirodnim, privrednim i ljudskim resursima.

“Republika Srpska ima puni unutrašnji i ograničeni spoljni suverenitet i mora ostati čvrsto na temeljima dejtonskih rješenja sa svim svojim državotvornim elementima i nadležnostima u okviru BiH, kao specifične i složene države, uz mogućnost da putem referenduma odlučuje o svim važnim pitanjima za Srpsku i njene građane”, rekao je Čubrilović.

On je istakao da će parlament Srpske učiniti sve da budu doneseni reformski zakoni, koji imaju za cilj unapređenje ekonomskog i socijalnog stanja, te ukupnih odnosa u Republici.

“Poboljšanje ukupne situacije u Srpskoj podrazumijeva naše jedinstvo prema dejtonskim rješenjima, u izrađivanju i funkcionisanju ustavnog i pravnog sistema BiH i učešću Republike Srpske u evropskim integracijama, jer entiteti imaju značajne ustavom utvrđene nadležnosti”, rekao je Čubrilović.

On je poručio da Republiku Srpsku treba što bolje urediti, ravnomjerno je razvijati, te sprovoditi reforme izvršne vlasti, organa javne uprave, lokalne samouprave i javnih preduzeća.

Čubrilović je dodao da svi treba da rade na povećanju zapošljavanja, ekonomskom rastu, vladavini prava i stepena bezbjednosti, te manjenju kriminala i korupcije.

SELMAN: ZAMЈENOM TEZA POKUŠAVA SE MIЈENjATI DEЈTON

Predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske Džerard Selman rekao je da je potreban angažman svih, posebno članova Udruženja pravnika Republike Srpske jer se, zamjenom teza u reformi pravosuđa na svim nivoima vlasti, pokušava mijenjati Dejtonski mirovni sporazum, a samim tim i dejtonski Ustav.

“Svi mi ovdje prisutni posebnim angažmanom moramo dati puni doprinos idejama i prijedlozima iz Republike Srpske. U tome moramo biti jedinstveni i da sve što je konkretno pretočimo u određene zakonske projekte koje ćemo ponuditi zakonodavnim organima Republike Srpske i Parlamentarne skupštine BiH”, naglasio je Selman, obraćajući se na skupu “Oktobarski pravnički dani” u Banjaluci.

On je pozvao Udruženje pravnika Republike Srpske da u narednom periodu što hitnije organizuje okrugli sto o budućem održavanju referenduma u Srpskoj o Sudu i Tužilaštvu BiH i načinu podrške strukturalnom dijalogu o reformi pravosuđa u BiH u smislu da treba mijenjati ono što je nametnuto i na čudan način prevedeno u zakon.

Selman je rekao da će pravosuđe Republike Srpske dokazati da je nezavisno i nepristrasno i da može suditi svakome, bez obzira na koga se zakon ili određeno đelo odnosi – obične građane ili političare.

Otvarajući Međunarodno savjetovanje pravnika “Oktobarski pravnički dani” u Banjaluci, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović rekao je da sadašnja generacija pravnika ima važnu ulogu u Srpskoj i BiH jer se stvara novi pravni poredak, nove pravne i državne institucije koje nisu Ustavom predviđene.

“One su pod snažnim uticajem međunarodne zajednice. Na nivou BiH formiraju se sudovi, tužilaštva, agencije, uprave, direkcije, mimo Ustava i dogovora”, ukazao je Kuzmanović i naveo da se oduzimaju nadležnosti Republike Srpske.

Kuzmanović smatra da u BiH treba da zavlada pravna regulativa i vladavina prava.

Obraćajući se skupu, predsjednik Akademije nauka Makedonije Vlado Kambovski rekao je da akademije nauka, zajedno sa pravnom naukom, imaju veoma važnu ulogu u ovim vrimenima tranzicije i krize društava.

“Nauka treba da gradi puteve razumijevanja i prijateljstva među narodima i da priprema građane za novo i drugačije društvo”, istakao je Kambovski.

Dekan banjalučkog Pravnog fakulteta Vitomir Popović rekao je da je ovaj međunarodni naučni skup izuzetno značajan za izgradnju i funkcionisanje sistema Republike Srpske.

On je istakao da u radu ovog skupa učestvuju najeminentniji pravnici iz velikog broja zemalja iz okruženja, te Rusije i Bjelorusije koji su, prenoseći svoja iskustva, u funkciji dalje izgradnje unutrašnje organizacije i pravnog sistema Republike Srpske.

Popović je naveo da je na skupu prijavljeno 88 naučnih radova i tri toma, dodajući da je na ovim skupovima u proteklih 12 godina odštampano 30.000 stranica materijala koji se i danas koristi.

Svečanom otvaranju skupa, koji se održava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, prisustvovali su, između ostalih i ministar nauke i tehnologije Јasmin Komić i ministar prosvjete i kulture Dane Malešević.

Savjetovanju prisustvuju mnogi pravnici iz Srpske i FBiH, kao i iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Rusije, Bjelorusije i drugih zemalja.

Svi radovi, koji će biti izneseni na ovom, 12. savjetovanju, obradiće najaktuelnija pitanja iz svih oblasti pravne teorije i prakse i biće objavljeni u časopisu Udruženja pravnika Republike Srpske “Pravna riječ”.

Predviđeno je da na početku skupa bude održano plenarno zasjedanje, a nakon toga rad se nastavlja po katedrama – državno-pravna, upravno-pravna, radno-pravna, građansko-pravna, privredno-pravna, međunarodno-pravna i krivično-pravna katedra.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *