“Operativni podaci govore da je njih oko 40 otišlo, pojedinačno ili po dvojica, preko Turske do Sirije. Desetak ih se vratilo jer je bilo razočarano stanjem na terenu”, rekao je izvor lista iz bezbjedonosnih struktura.
Države bivše Јugoslavije i još neke balkanske države razmjenjivale su spiskove radikalnih islamista kako bi ih zaustavili na svojim granicama, a najveću opasnost, prema riječima operativaca i stručnjaka za bezbjednost, predstavljaju povratnici sa ratišta koji su okrvavili ruke.
U tekstu se napominje da za sada najveći broj radikalnih islamskih boraca iz Evrope u Siriji i Iraku čine Albanci i do sada je privedeno više od 40 osumnjičenih za krivična djela organizovanja i učestvovanja u terorističkoj grupi, dok se za 17 osoba traga.
List navodi da je među predvodnicima radikalnih islamskih ideja nekoliko imama, među kojima se posebno ističe gnjilanski Zekerija Ćazimi, učitelj dosad najpoznatijeg albanskog borca u Siriji Lavdrima Muhadžerija, koji je nedavno ubijen u sukobima u toj zemlji.
Profesor kriminolog Dobrivoje Radovanović ocijenio je da su obučeni pojedinci “zadojeni” radikalnim idejama veoma opasni, jer im treba samo korak do terorističke akcije.
“Suština svake akcije protiv takvih grupa je da im se preseku tokovi novca i uhapse vođe, koji su, nažalost, često verski lideri”, upozorio je Radovanović.
Analitičar Škeljzen Malići očekuje da akcija prištinskih vlasti, koje na inicijativu zapadnih zemalja hapse radikalne islamiste, bude usmjerena ka predvodnicima radikalnih pokreta koji regrutuju mlade ljude, odnosno ka imamima koji žele da zloupotrijebe društvo na Kosovu i šire radikalne ideje.