Ojagnjila šestoro i obradovala ovu valjevsku porodicu

September 20, 2022, 1:19 pm

Stado Živka Simića u valjevskom selu Poćuta poraslo je preko noći na nesvakidašnji način – jedna od njegovih ovaca ojagnjila je šestoro jagnjadi, što se ne pamti u ovom kraju.

Iako začeta na vještački način, kako objašnjavaju veterinari, izuzutno se rijetko dešava da sjenička pramenka, rasa kojoj pripada i Simićeva ovca šampionka, ojagnji više od četiri jagnjeta.

Na taj način, domaćinstvo Simića, koji se pored ovčarstva bave i uzgojem maline, uvećalo se pored 60 ovaca i na 65 jagnjadi, od kojih je posljednjih šest na svijet donijela petogodišnja sjenička pramenka, piše Blic.

– Ovca je počela da se jagnji u njivi, dok smo bili kod kuće, a to je prvi primjetio sin. Najpre je ojagnjila dvoje, ali je sinu bilo sumnjivo i izvukao je još jedno, pa četvrto, peto i šesto. Na žalost, jedno jagnje koje je bilo najmanje je uginulo. Kada me je ćerka nazvala nisam joj vjerovao, mislio sam da je od dvije ovce šestoro, a ne od jedne. Ovca je stara pet godina, do sada se bliznila, a iako nije u pitanju prirodno parenje ovome se ipak nismo nadali – kaže Živko.

Naime, kako objašnjava, u njegovom domaćinstvu rade sinhronizaciju estrusa ovaca, pomerajući period jagnjenja, pa je ova ovca šampionka nakon prirodnog, začela i na vještački način i na svijet donela šestoro jagnjadi, pet mužjaka i jednu ženku. Prinove su sada u dobrom zdravstvenom stanju, ali ih Simići prehranjuju, jer im nije dovoljno majčino mlijeko.

Inače, kako navode veterinari, slučaj da ovca ojagnji čak i petoro jagnjadi čest je kod romanovskih sorti, dok sjenička pramenka u praksi jagnji najviše četvoro. U domaćinstvu Simića do sada su od posljednje sinhronizacije estrusa 36 ovaca, tri ovce ojagnjile po četiri jagnjeta, a pet ovaca je donelo trojke. Preciznu evidenciju o svim prinovama vodi Živkova supruga Slavica, a o stadu brinu i njihovi sin i ćerka, studenti rudarsko-geološkog, odnosno, farmaceutskog fakulteta.

– Najčešće smo do sada imali primer da 11 ovaca da 24 jagnjeta. Puno je to posla, svi moramo da radimo oko njih uključujući i decu kada su ovde, jer ih hranimo dosta i na flašice, pa to bi trajalo poprilično kada bi samo jedno bilo angažovano. Jaganjce uglavnom prodajemo, dok deo ostaje u stadu da zameni starije ovde – kaže ona.

Izvor: srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *