“Stavovi OHR-a potpuno su usaglašeni sa stavovima Bakira Izetbegovića i nimalo ne doprinose uspostavljanju trajnog mira i stabilizaciji političkih prilika u BiH. Štaviše, stavovi OHR-a opasno prejudiciraju odluku Ustavnog suda BiH u vezi sa statusom 9. januara, Dana Republike Srpske, čije bi dovođenje u pitanje predstavljalo najteži udarac Mirovnom sporazumu od Dejtona do danas”, ocijenio je Košarac.
On je poručio da je OHR, čiji su čelnici svojim odlukama na najdrastičniji način kršili ljudska i građanska prava smijenjenih zvaničnika, posljednja organizacija koja može da govori o “vladavini prava u BiH”.
“Užasno je licemjerno da o konačnim i obavezujućim odlukama Ustavnog suda BiH govori OHR, koji je u martu 2007. godine svojim nalogom institucijama BiH izričito zabranio provođenje odluke Ustavnog suda BiH kojom je ustanovljeno kršenje Ženevske konvencije i povreda ljudskih prava dvojice smijenjenih zvaničnika Republike Srpske i BiH”, rekao je Košarac.
On je naglasio da su čelnici OHR-a izgubili kredibilitet u očima građana i da im je vrijeme u BiH, kako je naveo, odavno isteklo.
“I Savjet Evrope i Venecijanska komisija još prije deset godina preporučili su da OHR treba da ode iz BiH. Od tada visoki predstavnik i njegova kancelarija ovdje dišu na slamku, održavaju se vještački, i ne služe nikome i ničemu osim bošnjačkoj politici i politici jednog broja međunarodnih moćnika i sponzora”, upozorio je Košarac.
On je pozdravio usvajanje deklaracije u Narodnoj skupštini Republike Srpske koja se tiče eventualnog osporavanja Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH, te izrazio zadovoljstvo zbog izraženog jedinstvenog stava srpskih poslanika u vezi s ovim pitanjem.
Košarac je podržao i dio deklaracije Narodne skupštine Republike Srpske u kojoj se traži da se donese zakon o Ustavnom sudu BiH, kojim bi se propisao sastav, izbor, organizacija, nadležnosti, postupak, kao i druga pitanja značajna za rad te institucije.
“Svi srpski poslanici i delegati u parlamentu BiH, takođe, treba da pokažu jedinstvo i da zajednički predlože i podrže ovaj zakon, kako više nikada nikom iz Sarajeva ne bi palo na pamet da Ustavni sud koristi za rušenje Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Razmotrićemo načine kako ćemo provesti ovaj zahtjev Narodne skupštine Republike Srpske, ali lično smatram da ovo pitanje treba da bude jedan od ključnih uslova opstanka i rada srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH”, zaključio je Košarac.
RTRS