Održan Veliki školski čas u Kragujevcu

October 21, 2015, 11:40 am

Vijence pred Spomenik streljanim đacima i profesorima pored predsjednika Nikolića, položili su i predstavnici republičke skupštine, vlade, ambasadori Njemačke, Francuske, Slovačke, BiH, Crne Gore, Kine i Palestine, kao i predstavnici ambasada Ruske Federacije, Izraela, Bjelorusije i Rumunije.

Tradicionalno vijence ispred Spomenika položili su i predstavnici Prve kragujevačke gimnazije, Gradske uprave, vjerskih zajednica, kao i boračkih udruženja.

Obilježevanju sjećanja na masovno strijeljanje civila prisustvovali su i nasljednici ubijenih, kao i veliki broj đaka i građana Kragujevca.

Predsjednik Nikolić rekao je u izjavi novinarima da mu je drago što veliki broj građana i đaka sa pijetetom i dalje dolazi u Spomen park Šumarice.

“Vreme se malo promenilo i nekad smo bili mnogo agresivniji prema onima koji su nam to radili. Sada vreme pravi zaborav i okrećemo se budućnosti”, rekao je Nikolić i dodao da će Srbija uvijek pamtiti današnji dan.

Manifestacijom “Veliki školski čas”, koja se održava od 1971. godine, Kragujevac i Srbija svake godine svijetu šalje poruku da se nikada i nigdje ne ponovi takav zločin kada su njemački okupatori u jednom danu strijeljali više hiljada civila.

Taj događaj predstavlja jedan od najvećih zločina njemačke vojske u Drugom svjetskom ratu, i jedan je od najtragičnijih koji se dogodio na tlu Srbije u tom ratu.

Ove godine, u okviru “Velikog školskog časa”, izveden je scenski prikaz pod nazivom “Između neba i zemlje”, po djelu “Nišči”, kragujevačkog pisca Vidosava Stevanovića, koji je uradio i scenario.

Za scenski prikaz u kojem su učestvovali glumci Knjaževsko-srpskog teatra, Stevanović je uradio i scenario, muziku Zoran Hristić, a reditelj je Jano Čanji.

Tekst scenskog prikaza “Između neba i zemlje” ponuđen je kao prozna cjelina, u kojem se kroz osam ispovednih fragmenata prepliću i nastavljaju produbljujući priče o individualnim sudbinama strijeljanih do opštih, univerzalnih značenja.

Na suđenju u Nirnbergu prihvaćeno je da je u Kragujevcu strijeljano oko 7.000 civila, dok savremena istraživanja govore da je ubijeno 2.792 građanina jer za toliko osoba raspolažu ličnim podacima – ko su, gdje su i kada rođeni, čime su se bavili. Među streljanima je bilo 270 djece, od kojih je najmlađi imao 11 godina.

Njemački okupator strijeljao je civile u Kragujevcu u znak odmazde, a povod su bili njemački gubici u borbama sa partizanskim i četničkim jednicama 1. oktobra na putu Kragujevac-Gornji Milanovac, u kojem su Nijemci imali 10 mrtvih i 26 ranjenih vojnika.

Tim strijeljanjem dosledno je primjenjena naredba tadašnjeg generala Franca Bema od 10. oktobra 1941. godine, kojom se propisuje strijeljanje 100 Srba za jednog ubijenog Nemca i 50 Srba za ranjenog.

 

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *