Zahtjev Kosova za prijem u Savjet Evrope proslijeđen je u dalju proceduru u Parlamentarnu skupštinu ove organizacije, odlučeno je na današnjoj vanrednoj sjednici Komiteta ministara, izjavila je šefica Misije Srbije u SE Aleksandra Đurović.
Za ovu odluku glasali su predstavnici 33 zemlje, sedam je bilo protiv (Srbija, Azerbejdžan, Gruzija, Rumunija, Kipar, Španija i Mađarska), dok je pet bilo uzdržano (Grčka, Slovačka, Moldavija, Ukrajina i BiH). Jermenija nije glasala.
Naša delegacija je odmah nakon glasanja napustila salu, uz izjavu da će Srbija preispitati modele daljeg učešća u organizaciji, prenio je „Kosovo onlajn”.
Današnje vanredno okupljanje KMSE sazvano je na insistiranje Kvinte, prije svih Njemačke, koja je insistirala da se aplikacija tzv. Kosova, koja je predata u maju prošle godine, konačno nađe na dnevnom redu.
Proslijeđivanje zahtjeva Kosova za članstvo u PSSE trebalo bi da bude samo prvi korak u dugoj i komplikovanoj proceduri za prijem u ovu organizaciju i ukoliko se proces ne bi ubrzavao to bi moglo da potraje i godinu-dvije.
Šef mađarske delegacije u PSSE Nemet Žolt usprotivio se jutros na Birou PSSE pokretanju procedure prijema tzv. Kosova, uz pitanje da li je ovo dobar trenutak za to.
Mađarski poslanik pitanje je postavio direktno zamjeniku generalnog sekretara Savjeta Evrope Bjornu Bergeu, uz komentar da je u aktuelnim geopolitičkim okolnostima u Evropi potrebno jedinstvo.
Ukazao je i da bi pokretanje procedure za prijem Kosova moglo da izazove da neke države otkažu svoj dolazak na Samit SE u Rejkjaviku, 16. i 17. maja. Odgovor zamjenika generalnog sekretara Bergea je bio da „pitanje Kosova svakako neće biti dio Samita, a da njihov zahtjev dugo stoji”.
Donika Gervala se posebno zahvalila Americi
Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala ocijenila je da ova odluka predstavlja „istorijski korak za Kosovo”, možda i, kako je navela, najvažniji od kada je Priština proglasila nezavisnost.
G.S.