Unija ostaje bez članice koja je bila jedna od najvećih i najbogatijih.
Ispred zgrade Evropskog parlamenta u Briselu simbolično će biti uklonjena britanska zastava, a Velika Britanija postaće “treća zemlja”.
U Evropskom parlamentu više neće biti nijednog od sadašnja 73 britanska evroposlanika – 46 mjesta biće rezervisano za buduće države članice, a 27 će biti preraspodijeljeno.
Britanija više neće imati pravo na komesara u Evropskoj komisiji.
Britanski premijer više neće biti pozivan na evropske samite, a predstavnici te zemlje neće učestvovati na ministarskim sastancima.
Kao državljani strane zemlje, Britanci više neće moći da se kandiduju za radna mjesta evropskih funkcionera u Briselu. Mnogi su, međutim, uzeli dvojno državljanstvo kako bi mogli ostati u Uniji.
Britanija neće imati pravo glasa u EU, ali će do isteka prelaznog perioda morati da uplaćuje svoj dio u evropski budžet. Britanija je drugi neto uplatilac u EU budžet /poslije Njemačke/.
Prema UN, oko 1,5 miliona britanskih državljana živi u nekoj drugoj članici EU, a najviše u Španiji, Francuskoj, Irskoj, Njemačkoj i Italiji.
Prema britanskoj Kancelariji za statistiku, 2,9 miliona državljana iz 27 članica EU živi u Britaniji, što je oko 4,6 odsto populacije.
U skladu sa Sporazumom o povlačenju, i Britanci u EU i državljani Unije u Britaniji zadržaće svoja prava na boravak i rad u zemlji u kojoj borave.
Državljani 27 članica EU koji borave u Velikoj Britaniji moraće se registrovati kako bi ostvarili ta prava. Za Britance koji žive u EU procedure se razlikuju od zemlje do zemlje.
Sloboda kretanja važiće do 31. decembra 2020, navode britanski mediji.
(agencije)