Dogovoreno u Ohridu je deo napora Beograda da normalizuje odnose sa Prištinom, kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Ističe da će biti primenjeno sve do crvenih linija, odnosno da nema reči o priznanju i članstvu Kosova u Ujedinjenim nacijama. Iako bez formalnog potpisa, dogovor iz Ohrida je pravno obavezujući za obe strane, ističe američki izaslanik za region Gabrijel Eskobar. Dodaje da Sjedinjene Države pozdravljaju istorijski rezultat koji je, kaže, zahtevao mnogo političke hrabrosti.
Dva dana nakon maratonskih pregovora na Ohridskom jezeru, sastanke rezimira američki izaslanik za region. U onlajn razgovoru sa medijima, Gabrijel Eskobar ponavlja da cilj evropskog predloga o čijoj se primeni razgovaralo nije priznanje, već normalizacija odnosa dve strane.
“Dogovor je pravno obavezujući u svakom pogledu. Borelj je bio jasan – učinak na evropskom putu će se ocenjivati na osnovu toga šta je od dogovorenog ispunjeno. Nije reč o potpisu, nego o onome na šta su se obe strane svojevoljno obavezale. Jasno su razumele šta se od njih očekuje, tako da ovo jeste sporazum u svakom pogledu”, navodi Eskobar.
Kako srpska strana tumači ishod ohridskih pregovora, još jednom pojašnjava šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
“Mi smo se saglasili da implementiramo ono što smo se dogovorili do naših crvenih linija, a naše crvene linije sa čime se ne slažemo, to su naše rezerve i mi na to imamo pravo i izuzimamo ih iz toga, a to je međusobno priznanje – znači nema priznanja Kosova ni članstva u UN”, poručuje Dačić.
Borelj: Članstvo u EU zavisi od primene evropskog predloga
Članstvo u Evropskoj uniji zavisiće od primene evropskog predloga, stav Brisela ponavlja šef evropske diplomatije Žozep Borelj.
“Dogovor se smatra integralnim delom evropskog puta obe strane. Biće deo pregovaračkog poglavlja 35 Srbije, biće deo uslova koje treba da ispuni Kosovo. Sada je to nešto obavezujuće i moraćemo pažljivo da pratimo proces primene”, rekao je Borelj.
Prioritet u primeni za Beograd ostaje Zajednica srpskih opština.
“Mislim da je najvažnije što je Srbija uspela da ZSO predstavi kao glavni preduslov za bilo kakve dalje korake u procesu normalizacije odnosa. S tim što nije pomenuta ZSO nego samouprava za Srbe koja će se, pre svega, graditi na osnovu Briselskih dogovora koje odredi predstavnik EU, odnosno posrednik”, kaže Stefan Surlić, docent Fakulteta političkih nauka.
Dugogodišnji dopisnik iz Nemačke Miroslav Stojanović navodi da je veoma važno što ZSO nije deo mape puta, već procesa koji je već bio u Briselu i koji je dogovoren pre deset godina. “Prema tome, tamo postoje principi, sadržaj i ne dozvoljava se relativizacija onog što je upakovano u taj sadržaj”, rekao je Stojanović.
Kurti o pregovorima obavestio ambasadore akreditovane u Prištini
O detaljima poslednje runde pregovora premijer privremenih institucija u Prištini u četvrtak će izvestiti poslanike. U međuvremenu, o tome je informisao ambasadore akreditovane u Prištini. Američki diplomata izneo je očekivanja Vašingtona.
“Od Kurtija imamo stalna očekivanja da radi sa nama kako bi ispunio ono na šta se Kosovo obavezalo i da formira Zajednicu opština sa srpskom većinom, što je deo ovog procesa. Danas smo se saglasili da je značajno da se krene napred sa primenom svih delova osnovnog sporazuma, kao i da treba raditi na primeni aneksa evropskog predloga”, naveo je Džefri M. Hovenijer, ambasador SAD u Prištini.
Sa Hovenijerom su razgovarali i predstavnici Srpske liste, ali o izborima koji će se u četiri opštine na severu održati krajem aprila. U saopštenju navode da na izbore neće dok se ne ispune zahtevi zbog kojih su napustili institucije – formiranje Zajednice srpskih opština i povlačenje kosovskih specijalaca sa Severa.
RTS