Prema optužnici, Nezirović je učestvovao u mučenju i surovom, nehumanom i ponižavajućem postupanju prema srpskim civilima u logoru Rabić. Zatvorenici su tučeni puškama i palicama, izgladnjivani i primoravani da goli puze i jedu travu natopljenu urinom.
Nezirović je uhapšen u svojoj kući u junu 2011. godine, jer je prilikom prijave za američko državljanstvo iznio lažne podatke tokom razgovora o naturalizaciji. Bezbjednosne službe su 2009. godine dobile informaciju da se radi o optuženom za ratne zločine.
Agenti su locirali Nezirovića u Norfolku 2010. godine, nakon čega su počeli da intervjuišu bivše zatvorenike koji su bili žrtve premlaćivanja u logoru.
Za Nezirovića su kazali da je bio pripadnik muslimansko-hrvatske paravojne grupe i da je 1992. godine postao zatvorski čuvar, objavio je portal “Kliks”.
Američki sudija Robert Baloj je potvrdio da SAD i BiH imaju potpisan dogovor o izručenju, koji se odnosi i na ovakve slučajeve. On je odobrio izručenje u septembru 2013. godine, a sljedeći korak je bio da to odobrenje razmotri državni sekretar.
Nekoliko dana nakon odluke sudije Baloja, Nezirovićev advokat je predao žalbu u kojoj tvrdi da je Nezirović nezakonito smješten u pritvor. Američki sudija Okružnog suda Majkl Urbanski u martu je odbacio žalbu i presudio u korist države.
Nezirovićev advokat se potom žalio Apelacionom sudu, a konačna odluka se očekuje krajem ove ili početkom sljedeće godine.
Prošle sedmice je, na Nezirovićev zahtjev, sudija Urbanski odložio izručenje do odluke Apelacionog suda.
Iako je Urbanski rekao da vjeruje u ispravnost prve odluke donesene u martu, ipak je priznao da zakonski nisu potkrijepljene neke važne tačke ovog slučaja, te da Nezirović ima pravo na još jedno razmatranje odluke prije nego ona dođe u ruke državnog sekretara, odnosno, prije izručenja BiH.
U međuvremenu su federalni tužioci odustali od optužbi za imigracionu prevaru.