Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH: U Zenici do rata živjelo 24.500 Srba, a sada oko 1.000

May 13, 2024, 8:29 am

Delegacija Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH posjetila je srpsku zajednicu u zeničkoj kotlini i tom prilikom se uvjerila u dosljednost dugoročnih politika o etničkom čišćenju zeničkih Srba s obzirom da nijedno srpsko selo nije obnovljeno, saopšteno je iz Odbora.

Iz Odbora podsjećaju da je u Zenici do rata živjelo 24.500 Srba, a da ih sada živi oko 1.000, da su sva srpska sela su zapaljena i uništena, kao i pravoslavne kapele – njih 11.

Srušeno je 11 pravoslavnih kapela u većinski srpskim selima Sviće, Mutnica, Bijele Vode, Klopče, Vraca Gornja, Bistrica Gornja, Јanjići, Kovanići, Lijeske, Loznik, Osojnica, Plavčići, Ponihovo, Putovičko polje, Klopački vrh, a rušena su i pravoslavna groblja.

Iz Odbora navode da o tome koliko je Srba živjelo na ovom području svjedoči i izjava jednog sveštenika Srpske pravoslavne crkve da se “od Zenice do Sarajeva pješke može doći hodajući sve srpskom zemljom”.

– Rušenje svih stambenih i pomoćnih objekata u vlasništvu Srba, rušenje pravoslavnih grobalja, česti incidenti i napadi na objekte srpske pravoslavne crkve ukazuju da je na teritoriji Zenice postojala i postoji organizovana djelatnost usmjerena protiv pravoslavlja i Srba – ističu iz Odbora.

Delegacija Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, koja je obišla obnovljene kapele u Drivuši i Gornjim Vracama, izražava žaljenje što i danas postoji praksa rušenja pravoslavnih objekata i što su usput svjedočili išaranim ćiriličnim natpisima na saobraćajnim znakovima.

– O etničkom čišćenju Srba iz zeničkog kraja govori i podatak da na području Zenice
samo 10 srpske djece pohađa pravoslavnu vjeronauku, kao i da u naselju Nemila na putu Zenica – Doboj, od 413 stanovnika srpske nacionalnosti koju su tu živjeli 1991. godine, sada živi samo jedan Srbin – navode iz Odbora.

Osim rušenja privatnih i vjerskih objeka Srba u ovom kraju, uništene su i šume u njihovom vlasništvu, a ovim i drugim ekonomskim uništavanjem srpskih područja Srbi se nastoje obeshrabriti da se vrate.

Iz Odbora navode primjer Srbina koji je imao u posjedu parcele sa 90 dunuma šume na području sela Mošćanica, u opštini Zenica, a koja je do posljednjeg drveta isječena, dok vlasnik živi kao socijalni slučaj.

– Kad bi mu se nadoknadila šteta za isječenu šumu, on bi bio bogat čovjek – konstatuju u Odboru za zaštitu prava Srba u FBiH, naglašavajući da ni federalne vlasti ni međunarodne organizacije nisu ponudile obnavljanje kuća u srpskim selima.

Izvor: RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *