Odbijeno hitno razmatranje izmjena Zakona o lijekovima

November 9, 2016, 5:27 pm

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbio je zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnoj proceduri izmjena Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima i uputio ih u redovnu proceduru.

U raspravi o zahtjevu Savjeta ministara poslanici SNSD-a usprotivili su se hitnoj proceduri, kao i predloženim odredbama koje se tiču načina glasanja u Stručnom savjetu Agencije za lijekove i medicinska sredstva u BiH.

Podsjećajući da je u hitnoj proceduri nemoguće išta mijenjati u predloženim rješenjima, poslanik SNSD-a Lazar Prodanović istakao je da je neprihvatljivo da se odluke u Stručnom savjetu donose većinom glasova od sedam članova ovog tijela. Založio se za model odlučivanja u kojem bi bilo precizirano da je za donošenje odluke potreban najmanje po jedan glas predstavnika konstitutivnih naroda i nadležnih entitetskih ministarstava.

– To u ovom prijedlogu nije rečeno – istakao je Prodanović konstatujući da bi, prema predloženim rješenjima, glas člana Stručnog savjeta iz SM mogao biti računat kao glas entiteta, što je za SNSD neprihvatljivo.

Prodanović je na početku sjednice zatražio da se ova tačka skine sa dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma. jer je riječ o direktnom prenosu nadležnosti sa entiteta na BiH, navodeći da nisu obavljene potrebne konsultacije sa entitetima o predloženoj izmjeni koja tretira pitanje imenovanja Stručnog savjeta, te da se njome daje nadležnost BiH, dok entiteti snose odgovornost. Podsjetio je da je zdravstvo isključiva nadležnost entiteta.

Dušanka Majkić  (SNSD) iznijela je primjedbe na način imenovanja članova Stručnog savjeta, kao i način odlučivanja, u kojem, naglasila je, glas člana kojeg predlaže Savjet ministara može biti presudan.

– Njegov glas je dovoljan da odlučuje i u ime naroda i u ime entiteta – upozorila je Majkićeva i dodala da je posebno pitanje srpskih ministara u SM koji su podržali predložena rješenja.

Skepsu u vezi sa predloženim zakonom i hitnim postupkom za njegovo razmatranje izrazio je i poslanik HDZ Predrag Kožul, za kojeg su sporni način odlučivanja i izbor članova Stručnog savjeta iz konstitutivnih naroda.

Poslanik Borislav Bojić (SDS) smatra da predloženim rješenjima koja se odnose na Stručni savjet neće biti oštećena Republika Srpska.

Navodeći da postoji prenos nadležnosti u ovom zakonu poslanik SNSD-a Nikola Špirić pozvao je Predstavnički dom da odgodi izjašnjavanje o zahtjevu SM po hitnom postupku, te da o tome razgovaraju predstavnici dva poslanička kluba stranaka iz Srpske.

17.15 Poslanici u Predstavničkom domu parlamenta BiH ocijenili su da su Informacija o direktnim stranim investicijama u BiH i Izvještaj Agencije za unapređenje stranih investicija na promociji direktnih stranih investicija u BiH, za 2015. godinu, uopšteni, nedostatni i da ne govore o suštini problema pada direktnih stranih investicija u BiH.

U Izvještaju se navodi da su direktna strana ulaganja u BiH u 2015. godini iznosila 473 miliona KM, što je manje nego u 2014. kada su iznosila 740 miliona KM.

Na smanjenje direktnih stranih investicija uticala su globalna ekonomska kretanja, poslovno okruženje, politička situacija i niska konkurentnost privrednika u BiH, ali se u ovoj godini očekuju pozitivni pomaci, navodi se u izvještaju.

Direktor Agencije za unapređenje stranih investicija /Fipa/ Gordan Milinić u obraćanju poslanicima rekao da je u Agenciju došao ove godine i u njoj zatekao lošu finansijsku situaciju.

Prema njegovim riječima, u prvom kvartalu je ostvaren prebačaj investicija u odnosu na isti period prošle godine.

U okviru Izvještaja Kancelarije za reviziju institucija BiH o realizacije preporuka revizije učinka, poslanik SNSD-a Dušanka Majkić istakla je da na veoma loše stanje ukazuju podaci da je skoro 50 odsto preporuka nerealizovano ili u početnoj fazi realizacije, 45 odsto djelimično provedeno, a samo osam odsto u potpunosti realizovano.

16.00 Špirić je rekao da se Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH ne postiže jednakost u pravosudnoj praksi u BiH i da ga treba vratiti predlagaču – Savjetu ministara BiH.

On je u raspravi o ovom zakonskom prijedlogu istakao da se zaposleni u pravosuđu u Srpskoj dovode u nepovoljniji položaj.

“Odvojeni život u Republici Srpskoj ne poznaje ni zakon ni Ustav. Ovdje se rješava problem na nivou Federacije BiH i BiH, a diskriminišu se oni koji rade na prostoru Srpske. Sudija koji dolazi iz Bihaća u Banjaluku nema odvojeni život, a onaj koji dolazi iz Istočnog Sarajeva u Sarajevo ima pravo”, pojasnio je Špirić i dodao da zbog toga predlagač mora da predloži rješenje prihvatljivo za sve pravosudne institucije u BiH.

Prema njegovom mišljenju, ovim prijedlogom se samo zaustavlja trend presuda protiv budžeta BiH, a u korist zaposlenih u pravosudnim institucijama BiH.

Izmjenama i dopunama Zakona provode se odluke Ustavnog suda BiH i uvode naknade za prevoz, topli obrok, smještaj i odvojeni život za sudije i tužioce te određene kategorije stručnog osoblja u pravosudnim institucijama na nivou BiH, utvrđene Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH i odgovarajućim podzakonskim aktima.

Istovremeno se ujednačavaju naknade za regres, koje se sada definišu na istovjetan način u institucijama BiH.

Tako bi sudija ili tužilac mogao ostvariti pravo na naknadu za odvojeni život ako je imenovan za obavljanje dužnosti u sudu ili tužilaštvu koji se nalazi van njegovog mjesta prebivališta na udaljenosti preko 80 kilometara, pretpostavljeni iznos naknade za odvojeni život od 300 KM, a troškovi za smještaj odvojenog života procijenjeni su na 400 KM.  Ukupni procijenjeni troškovi uvođenja naknade za odvojeni život od porodice i naknade za smještaj odvojenog života sudijama i tužiocima iznosili bi 255.964 KM na godišnjem nivou, a procjenjuje se da bi pravo na naknadu ostvarilo 26 sudija i tužilaca.

Cijena naknade za troškove prevoza iznosila bi 53 KM, a ukupan iznos za isplaćivanje ove naknade iznosi 198.220 KM na godišnjem nivou. Dnevni iznos toplog obroka iznosio bi šest KM na što bi se godišnje izdvojilo 559.289 KM.

Ukupno bi za sve navedene aktivnosti trebalo izdvojiti 1.013.473 KM. Planirano je i umanjenje potrebnih sredstava zbog izmjene odredbi koje se odnose na naknadu za godišnji odmor. Implementacija odredbi dovela bi do smanjenja potrebnih budžetskih sredstava potrebnih za plate i naknade.

Procjena smanjenja potrebnih sredstava je učinjena tako da zaposleni na koje se odnosi ovaj zakon primaju naknadu u iznosu od 300 KM tako da procjena umanjenih potrebnih sredstava iznos 409.281 KM.

15.30 Poslanik SNSD-a Nikola Špirić rekao je da ova stranka neće u drugom čitanju podržati Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Pravobranilaštvu BiH.

Špirić je istakao da izmjene i dopune koje se odnose na nagodbu omogućuju korupciju. Prema njegovom mišljenju, pravobranioci ne obavljaju dobro svoj posao, što potvrđuje činjenica da se povećava broj pravosudnih presuda protiv BiH. Špirić smatra da na ovakav zakonski akt nije moguće amandmanski djelovati.

Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravobranilaštvu BiH usklađen sa Mišljenjem Ministarstva finansija i trezora, kojim se želi olakšati građanima ostvarivanje njihovih prava, rasteretiti rad sudova, smanjiti sudski troškovi i ostvariti nove budžetske uštede.

Izmjenama Zakona precizira se da Pravobranilaštvo BiH provodi postupak za mirno rješenje spora, koji može pokrenuti svaka osoba koje namjerava podnijeti tužbu protiv BiH, kao i u slučajevima u kojima BiH namjerava tužiti neko lice sa prebivalištem ili boravištem u BiH.

Nije bilo poslaničke rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH i Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi BiH.

13:00… Šef Kluba poslanika SDS-a Aleksandra Pandurević kaže da je bilo prenosa nadležnosti 2008. godine uz saglasnost tadašnje Vlade Republike Srpske.

Ona kaže da je cilj predložene izmjene je da se deblokira rad Stručnog savjeta, jer od 2012. godine Savjet radi u tehničkom mandatu. Prema njenim riječima, u predloženoj izmjeni cementiran je način odlučivanja u Savjetu, odnosno nema odluke koja može biti donesena bez predstavnika Vlade Republike Srpske.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Mladen Bosić je rekao da se ne može glasati o Prodanovićevom prijedlogu za skidanje ove tačke, jer je ona obavezna tačka dnevnog reda današnje sjednice.

Savjet ministara je utvrdio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima kojim bi Savjetu ministara bilo omogućeno da, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, imenuje dva nezavisna eksperta u sastav Stručnog savjeta Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Prema izmjenama , Stručni savjet bi činila  dva kandidata Savjeta ministara, po dva kandidata iz svakog entiteta i jedan kandidat iz Brčko distrikta. Tehnički mandat Stručnog savjeta sa sadašnje tri godine ograničava se na tri mjeseca.

Predložena izmjena odnosi se na imenovanje Stručnog savjeta, odnosno sastav, mandat, način odlučivanja i druge obaveze Stručnog savjeta.

…. Predsjedavajući Predstavničkog doma Mladen Bosić izjavio je da je rasprava o izvještaju VSTS BiH za prošlu godinu skinuta sa dnevnog reda današnje sjednice Predstavničkog doma.

– VSTS nas je obavijestio da njegovi predstavnici danas nisu u mogućnosti da prisustvuju sjednici, zbog čega je Kolegijum Predstavničkog doma dogovorio da se rasprava odgodi dok ne dođu i ne saslušaju primjedbe koje poslanici imaju u vezi sa njihovim radom i radom pravosuđa u BiH – rekao je Bosić.

Prema njegovim riječima, VSTS je najslabija karika u pravosuđu BiH.

– Pravosuđe u BiH ne radi svoj posao, odnosno pravosuđe je najkorumpiraniji dio cijelog društva – rekao je Bosić.

11:50… Poslanici bi u drugom čitanju trebalo da razmatraju Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH čiji je predlagač poslanik SBB-a Damir Arnaut, a Prijedlogom su predviđena ograničenje iznosa otpremnina za odlazak u penziju zaposlenih u institucijama BiH. Ovim zakonskim prijedlogom, koji se nalazi u završnoj fazi razmatranja, maksimalna otpremnina bila bi ograničena na 9.960 KM umjesto dosadašnjih gotovo 30.000 KM, dok minimalan iznos otpremnine ostaje 4.980 KM.

Pred poslanicima će se naći i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH kojim je predviđeno uvođenje naknada za prevoz, topli obrok, smještaj i odvojeni život za sudije i tužioce, te određene kategorije stručnog osoblja u pravosudnim institucijama na nivou BiH, kao i smanjenje naknade za regres. Ukoliko ovaj zakon bude usvojen, na naknade zaposlenih u bh. pravosuđu izdvojiće se dodatnih 600.000 KM godišnje iz budžeta BiH.

U drugom čitanju poslanici bi trebalo da razmotre izmjene i dopune Zakona o Pravobranilaštvu BiH, Zakona o udruženjima i fondacijama BiH, Zakona o upravi BiH, te više izvještaja i informacija.

 

(RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *