Naime, većinom glasova usvojeno je negativno mišljenje Komisije za finansije i budžet čime je odbijen ovaj, ali i dva propratna zakonska prijedloga.
Predloženi tekst zakona o akcizama ne odgovara onome što je dogovoreno na UO Uprave za indirektno oporezivanje BiH, ne odražava sporazum entitetskih premijera, a tu je i neusklađenost sa Reformskom agendom i pismom namjere prema MMF – sve su to razlozi zašto je SNSD uskratio podršku predloženom.
– Ne može da se bira “ovo hoću, ovo neću”, ako postoji sporazum ili ne postoji sporazum, gdje god nema sporazuma ili se sporazum ne poštuje, to su projekti koji će izazvati samo jalove političke rasprave, bespotrebne unutar parlamenta -kaže Nikoka Špirić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Iz prvobitnog prijedloga UIO, Savjet ministara političkom gimnastikom izbacio je dio koji se odnosi na akcize namijenjene zdravstvenom sektoru.
– U šestom mjesecu nije bilo većine za usvajanje tog zakona koji je upućen prema Savjetu ministara i segmentirano je dobio podršku, ovo što se odnosi na ceste i autoceste – rekao je Vjekoslav Bevanda, ministar finansija BiH.
– Očito je da je neko u Savjetu ministara ucijenio parlamentarnu većinu i da je odluka morala takva biti, inače bi se parlamentarna većina dovela u pitanje. To može biti jedini razlog zbog čega je takva odluka – dodaje Dušanka Majkić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Odluka u Savjetu ministara bila je jednoglasna – stoga čudi ponašanje poslanika SDS-a koji su uskratili podršku zakonu, pravdajući se plavim dizelom.
– Onog trenutka kad Savjet ministara izađe u paketu u kojem će, između ostalog, u sadržaju biti uvođenje plavog dizela nije sporna podrška SDS ovom zakonu – kaže Borislav Bojić, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu.
Činjenica da poslanici nisu slijedili SDS-ove ministre, prilično je razočarala njihove koalicione partnere iz SDA.
– Trebalo bi da se slijedi taj stav, jer to je jedna politika. U ovom slučaju smo imali tu situaciju različitog postupanja zastupnika SZP u odnosu na ministre koji su u Savjetu ministara i svakako da je i to jedno od pitanja o kojem treba da razgovaramo – kaže Šefik Džaferović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma.
Iako su izmjene zakona o akcizama pale, vrlo je moguće da ih vlast uskoro ponovo razmatra, jer je riječ o pitanju koje je dio reformske agende, ali i procesa ugovaranja više kreditnih aranžmana.
RTRS