Odbijena pritužba Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina

June 28, 2018, 6:42 pm

Kancelarija disciplinskog tužioca odbacila je pritužbu Republičkog Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske o spornoj, ratnoj prošlosti 15 sudija i tužilaca Suda i Tužilaštva BiH, potvrđeno je RTRS u VSTS BiH.

Istovremeno iz Tužilaštva BiH stiže i potvrda da nastavljaju provjere o postojanju eventualnih istraga za ratni zločin protiv navedenih sudija i tužilaca.

Informacija Republičkog Centra za istraživanje rata, sastavljena na 1.000 stranica sa dokazima protiv devet aktuelnih sudija Suda i šest tužilaca Tužilaštva BiH koji su tokom rata blago rečeno diskriminisali Srbe, bila je nedovoljna za Kancelariju disciplinskog tužioca.

Spomenute činjenice o prijavljenim sudijama i tužiocima provjeravala je Nezavisna pravosudna komisija, što znači da su sve informacije o tzv. “ratnoj prošlosti” bile poznate tada nadležnom tijelu, prije inicijalnih imenovanja sudija i tužilaca – piše u odgovor uiz Kancelarije disciplinskog tužioca VSTS BiH.

Prema postojećem Zakonu o VSTS BiH praktično je nemoguće utvrditi disciplinsku odgovornost sudija ili tužilaca, teško je procijeniti da li su davali lažni iskaz prilikom zaposlenja u Sud i Tužiklaštvo BiH ili ne.

– Upravo iz razloga što se kroz disciplinski postupak nije mogla utvrditi odgovornost jer prilikom ispunjavanja prijava nije postavljano pitanje niti je traženo da kažu da li su oni činili određene zločine u ratu, oni nisu prekršili disciplinsku odgovornost – kaže Milorad Kojić, direktor Republičkog Centra za istraživanje rata, ratanih zločina i traženje nestalih civila Republike Srpske.

Najavljenoj izmjeni Zakona o VSTS BiH koja bi omogućila uklanjanje nepodobnih sudija i tužilaca i bez provedenog disciplinskog postupka, kako nezvanično saznajemo iz izvora bliskih VSTS-u, snažno se protivi Evropska komisija. Zato iz Republičkog centra najavljuje da će klubovima srpskih partija u PS BiH uputiti Inicijativu za izmjene Zakona o VSTS koje bi to omogućile.

– Kako bi ove ratne sudije i tužioce koji imaju zaista nečasnu ulogu u ratu i još nečasniju danas, mogli da budu sklonjeni sa tih pozicija jer zaista su nepodobni da obavljaju tu funkciju a za vrijeme rata su slali Srbe u logore – napominje Kojić.

Među devet prijavljenih sudija je i Šaban Maksumić koji se proslavio oslobađajućom presudom Naseru Oriću. Tokom rata isleđivao je Srbe u logoru Viktor Bubanj, koji je na veliku sramotu vlasti u ovoj zemlji, pretvoren u Sud i Tužilaštvo BiH.

– Dovodila me straža do njega, ako sam rekao nisam ubijao, nisam klao, on bi rekao vodite ga dolje, tucite ga, patite ga dolje, pljuvao me , psovao mi četničku majku taj Šaban Maksumić, to nije za mene sudija , to je ratni zločinac – priča Sretko Damjanović, logoraš iz kasarne “Viktor Bubanj”.

U nekadašnjem kazamatu za Srbe, u ratu je pravdu dijelio sadašnji bh tužilac Ibro Bulić. Kako, najbolje zna Milan Mandić čiju je pokojnu majku Obreniju, bolesnu ženu od skoro 70 godina osudio zbog navodnog snajperisanja.

– Osudio je u Viktor Bubnju, osudio je za snajperisanje po gradu Sarajevu, na dvije godine zatvora, tada joj je bilo 67 godina – navodi Mandić.

Sporne sudije i tužioci bili su na funkcijama u ratnim,vojnim sudovima u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Tuzli i Goraždu. Protiv njih su svjedočili srpski logoraši. MUP Republike Srpske podnosio je prijave ali istrage nikada nisu otvarane.Slaba je utjeha da u Tužilaštvu BiH i dalje provjeravaju navode iz prijave jer ratne, bošnjačke sudije i tužioci i dalje dijele pravdu Srbima.

(RTRS)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *