“To je format koji bi trebalo da zamijeni tipični dokument ekonomske politike koji smo do sada imali, jer je naša obaveza prema EU da imamo jedan takav dokument. Mi smo ga izradili ove godine u saradnji sa EU i vjerovatno će se tu naći stvari poslagane na jedan drugačiji način, ali i opsežno i sadržajno, kao što je bio slučaj sa Ekonomskom politikom”, rekla je Cvijanovićeva juče za Radio Republike Srpske.
Ona je navela da je sasvim moguće da za sljedeću godinu Vlada usvaja budžet i program ekonomskih reformi, umjesto klasičnog dokumenta Ekonomske politike.
Premijer Srpske je naglasila da je to format kakav traži EU.
“Zadoljna sam onim što je trebala uraditi Republika Srpska, ali sam nezadovoljna drugim stvarima koje smo morali zajedno da radimo i sa institucijama BiH. Radi se o situacijama gdje nam je potreban sagovornik, kao što je slučaj bio sa aranžmanom Međunarodnog monetarnog fonda, a nismo ga imali”, dodala je Cvijanovićeva.
Ona je pojasnila da nije dovoljno da samo Republika Srpska obavi svoj dio posla bi se dobio aranžman, jer ukoliko samo jedan nivo vlasti ne odradi neku od svojih obaveza svi su blokirani.
“Sada bi se mogla aktivirati sredstva Svjetske banke koja bi bila značajna podrška budžetu, nakon što Savjet ministra BiH usvoji novi pravilnik o lijekovima koji bi podrazumijevao da budu neuporedivo niže cijene lijekova, za šta su direktno zainteresovani naši građani i penzioneri, ali to se još uvijek ne dešava”, pojasnila je premijer Srpske.
Ona je dodala da je rok za usvajanje takvog pravilnika polovina novembra, da bi Svjetska banka mogla da ispoštuje svoje procedure i odradi svoj dio posla kada je u pitanju odobravanje takve pomoći.
Cvijanovićeva je istakla da postoje strašni otpori da se tako nešto sprovede, zaključivši da Savjet ministara sad ima priliku da to uradi, jer sad neko drugi traži.
“Svjetska banka je izračunala kolike su to uštede i za naše fondove zdravstvenog osiguranja ali i za naše korisnike pojedinačno – pacijente, posebno za starije ljude koji su zainteresovani da lijekovi budu nižih cijena”, pojasnila je Cvijanovićeva. SRNA