Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je novinarima da bi to trebalo da bude dobra vijest za građane, ali i za fondove zdravstva u BiH, s obzirom na pozitivne finansijske efekte koji će da uslijede.
“Ovim će značajno pojeftiniti lijekovi u BiH, a to je dobra vijest i za naše vlade i fondove koji će moći da uštede dosta finansijskih sredstava zato što su neke lijekove sa esencijalnih listi plaćali skuplje”, naveo je Osmanović.
Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak rekao je novinarima da će lijekovi u BiH biti jeftiniji u prosjeku za deset odsto, a Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH dužna je da Pravilnik objavi na svojoj službenoj stranici do 6. marta 2017. godine.
Prema njegovoj procjeni, BiH bi na ovaj način trebalo da uštedi oko 50 miliona KM.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da se usvajanjem Pravilnika o načinu kontrole i oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH otvara prostor za intervenciju Svjetske banke i podršku spletu reformi u okviru zdravstvenog sektora.
“Očekivanja jesu bila da se postigne najniža maksimalna cijena za lijekove, ali u svakom slučaju kompromisi koji su se našli u periodu iza nas su dobrodošli”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je naglasila da su cijene lijekova bezobrazno visoke u odnosu na regiju, te da je usvajanje Pravilnika kretanje u dobrom pravcu.
Cvijanovićeva je dodala i da je prelazak na trezorsko poslovanje bolnica i domova zdravlja pitanje koje treba posmatrati integralno, kao jednu od reformskih mjera.
Savjet ministara BiH usvojio je danas Pravilnik o načinu kontrole i oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH.
Predlagač ovog pravilnika, koji je danas u Sarajevu usvojen jednoglasno, je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.
SRNA