Od hibridnog rata zapada do 17.500 antiruskih sankcija

January 17, 2024, 6:38 pm
Zapad je već odavno pokrenuo sofisticirani hibridni rat protiv Rusije, a primjena prvih sankcionih mjera počela je mnogo prije specijalne vojne operacije u Ukrajini, saopšteno je iz Ambasade Ruske Federacije u BiH.
Reagugući na reprint članka sa zvanične NATO stranice “Projašnjavanje situacije. Razotkrivanje ruskih dezinformacija o NATO-u”, kojeg je objavilo nekoliko lokalnih portala, iz ruske Ambasade su ocijenili da je riječ o na brzinu sastavljenom propagandnom komadu koji ima za cilj pokušaj obmane svjetske zajednice u pogledu prave prirode ovog bloka.

U saopštenju Ambasade Ruske Federacije navedeno je da su protiv Rusije uvedene restrikcije neviđenih razmjera, te da u sadašnjoj fazi postoji više od 17.500 antiruskih sankcija koje su pogodile mnoge sektore privrede, uključujući energetiku, sektor visoke tehnologije, avijaciju, bankarstvo, rudarstvo, automobilsku industriju.

– Svrha ovih ograničenja je očigledna – obuzdati progresivni razvoj Rusije, natjerati ruski narod da pati i na kraju posijati društvene nemire i destabilizovati državu iznutra – naveli su iz Ambasade.

Iz Ambasade su istakli da se, u suštini, vodi rat protiv Rusije kroz ruke Ukrajinaca, što su više puta izjavljivali visoki zapadni funkcioneri, te za primjer citirali izjavu člana Senata SAD Lindsi Grejema koji je, kako je navedeno, s neskrivenim zadovoljstvom primijetio:

– Uništavamo rusku vojsku bez gubitka nijednog svog vojnika! – cinično nazivajući podršku Vašingtona Ukrajini “dobrom investicijom”.

Kada je riječ o izjavama o navodno odbrambenoj prirodi ovog bloka, iz Ambasade Rusije su podsjetili da je 24. marta 1999. godine NATO počeo bombardovanje Јugoslavije, koje je trajalo 78 dana.

– Prvi put nakon Drugog svjetskog rata izvršena je agresija na suverenu nezavisnu evropsku državu, aktivnog učesnika u antihitlerovskoj koaliciji, jednog od osnivača UN i poslijeratnog sistema međunarodne bezbjednosti. Alijansa nije imala nikakve legitimne osnove za takve postupke, prije svega mandat Savjeta bezbjednosti UN – naveli su iz Ambasade Rusije.

U saopštenju je navedeno da su tim aktom agresije grubo prekršeni temeljni principi međunarodnog prava sadržani u Povelji UN, helsinškom Završnom aktu, kao i međunarodne obaveze država članica bloka.

– Akcije alijanse čak su bile u suprotnosti sa Sjevernoatlantskim ugovorom iz 1949. godine, u kojem su se zemlje NATO-a obavezale da neće ugroziti međunarodni mir, bezbjednost i pravdu, te da će se uzdržati od upotrebe ili prijetnje silom u međunarodnim odnosima ako je to u suprotnosti sa ciljevima UN-a – ukazali su iz ruske Ambasade.

U Ambasadi Rusije su napomenuli da je tada stavljen početak prakse zamjene međunarodnog prava “poretkom” zasnovanim na nekim proizvoljnim pravilima, tačnije, na pravu jačeg.

– Nakon Јugoslavije, sjevernoatlantskoj agresiji bili su izloženi Avganistan, Irak, Libija i Sirija. Sve ove države NATO je pretvorio u ruševine – istakli su iz Ambasade Rusije.

Iz ruske Ambasade su ukazali da se NATO infrastruktura približava granici Rusije, te podsjetili da se u vrijeme raspada SSSR-a i završetka Hladnog rata NATO sastojao od 16 zemalja, a da ih je sada već 31.

– Švedska je na ivici pridruživanja. Alijansa postavlja svoje snage i vojnu infrastrukturu sve bliže ruskim granicama. Konstantno povećava svoje potencijale i resurse, približavajući ih Rusiji. Izvode se manevri u kojima se naša država faktički otvoreno proglašava neprijateljem. NATO aktivno širi svoje djelovanje na postsovjetskom prostoru. Izjavila je pretenzije na Indo-pacifičku regiju, a sada i na Centralnu Aziju – ukazali su iz Ambasade Rusije.

Stav Rusije je da sva ova ciljanja za globalnom dominacijom predstavljaju direktno i flagrantno kršenje Lisabonske deklaracije iz 2010. godine, koju su potpisali svi predsjednici i premijeri Sjevernoatlantskog bloka.

U saopštenju je navedeno i da je dugi niz godina perspektiva ulaska Ukrajine u NATO izazivala zabrinutost kod ruskog rukovodstva.

– Pitanje vanblokovskog statusa Ukrajine ključno je za obezbjeđenje ruske bezbjednosti, stoga vojno prilagođavanje ukrajinske teritorije od strane Alijanse, koje je započelo, za nas nije prihvatljivo. Rusko rukovodstvo je to više puta izjavljivalo – navedeno je u saopštenju.

Iz ruske Ambasade u BiH napomenuli su da Rusija ne može dozvoliti da susjedna država, u kojoj su na vlasti otvoreni nacionalisti, a rusofobija uzdignuta na rang državne ideologije, postane članica agresivnog vojnog bloka koji posjeduje nuklearni potencijal.

(RTRS – Foto: Arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *