Nema više popunjavanja PLF obrasca za Srbe koji idu u Grčku, od danas stupa novo pravilo. Naime, srpski državljani više ne moraju da popunjavaju PLF obrazac za ulazak u ovu zemlju.
Ovo je najprije objavljeno u grupi “www.grckainfo.com”.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne organizacije turističkih agencija (Juta) je potvrdio ovu informaciju.
– Istina je, tačna je informacija, to pravilo danas stupa na snagu – potvrdio je Seničić.
Ovo je velika olakšica jer oni koji su prošle godine putovali u Grčku morali su da popunjavaju obrazac od mnogo strana, što je mnogima oduzimalo i vremena i živaca.
Obrazac za lociranje putnika (The Passenger Locator Form – PLF) je jedan od ključnih elemenata u borbi protiv suzbijanja korona virusa. Svi putnici su bili dužni da popune svoj PLF obrazac najmanje 24 sati prije ulaska u Grčku, pružajući detaljne informacije o mestu polaska, trajanju prethodnog boravka u drugim zemljama i adresi na kojoj će boraviti u Grčkoj, prenosi Blic.
PLF obrazac je sadržao sve detaljne informacije o polaznom mestu, trajanju prethodnih boravaka u drugim zemljama i adresi tokom boravka u Grčkoj. U slučaju da je neko hteo da menja adrese, bilo je potrebno navesti adresu na kojoj ćete biti najmanje prva 24 sata. Trebalo je dostaviti po jedan PLF po porodici. Nakon popunjavanja obrasca, dobijala se e-poruku sa potvrdom. U potvrdi će nalazio jedinstveni kod (QR) koji je stizao na dan zakazanog dolaska u Grčku i o čemu su sugrađani obavješteni putem e-pošte. Putnici koji su ulazili u Grčku tog dana kada dobiju QR kod, mogli su pokazati i elektronsku potvrdu, jer je ona stizala tokom putovanja. PLF se takođe mogao naći u aplikaciji Visit Greece i na www.travel.gov.gr.
Inače, na sajtu Ministarstva spoljnih poslova trenutno od pravila za ulazak u ovu zemlju stoji sljedeće:
– Državljani Srbije mogu da uđu u Grčku, avionom ili preko nekog od otvorenih drumskih prelaza. Za ulazak turista otvoreni su 24 časa sljedeći drumski granični prelazi:
– sa Bugarskom: Promahonas, Ormenio, Nimfea i Eksohi;
– sa S. Makedonijom: Evzoni, Niki i Dojrani;
– sa Albanijom: Kristalopigi, Kakavia, Mavromati;
– sa Turskom: Kastanjez i Kipi.
– Sva lica, starija od pet godina, koja dolaze iz država članica Evropske unije (EU) i Šengenskog sporazuma, kao i trideset tri (33) zemlje koje nisu članice EU, koje su pristupile EU sistemu digitalnog sertifikata kovida 19 (Europian Union Digital Covid Certificate, EUDCC), među kojima je i Srbija, mogu ući u Grčku uz posjedovanje Evropskog digitalnog sertifikata kovid 19, odnosno:
a) Sertifikata o vakcinaciji, koji je važeći nakon navršenih najmanje četrnaest (14) dana od dana vakcinacije protiv korona virusa i ne više od devet (9) meseci nakon završetka osnovne vakcinacije (druga doza), odnosno bez vremenskog ograničenja za putnike koji su primili i buster dozu. Evropski digitalni sertifikat sadrži sljedeće elemente: ime i prezime lica (kako je navedeno u putnoj ispravi), tip primljene vakcine, broj primljenih doza i datum vakcinacije, ili
b) Sertifikata o preležanoj bolesti korone, koja je konstantovana laboratorijskim RT-PCR testom ili brzim antigenskim testom (Rapid test). Evropski digitalni sertifikat o preležanoj bolesti se izdaje četrnaest (14) dana nakon prvog pozitivnog testa i važi sto osamdeset (180) dana, ili c) Negativnog RT-PCR testa, ne starijeg od 72 sata prije ulaska u Grčku, ili negativnog antigenskog (rapid) testa, ne starijeg od 24 časa prije ulaska u Grčku, na prisustvo virusa korona virusa.
srpskainfo