Ocjena ustavnosti Zakona o zastavi BiH čeka zbog pandemije

November 9, 2020, 8:28 am

Ustavni sud BiH zbog epidemiološke situacije još nije odlučivao o zahtjevu za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH, koji je podnio srpski član Predsjedništava BiH Milorad Dodik još 7. novembra prošle godine.

Iz kabineta srpskog člana Predsjedništva potvrđeno je da su od Ustavnog suda BiH dobili odgovor da odluka još nije donesena zbog nemogućnosti da bude održana plenarna sjednica, piše Glas Srpske.

– Nismo dobili precizno obrazloženje zašto je sud na sjednici održanoj početkom februara odgodio odlučivanje o ovom zahtjevu. Informisani smo da zbog epidemije izazvane virusom korona nema mogućnosti da bude održana sjednica Plenarnog vijeća, koje čini svih devet sudija i koje treba da donese odluku – rečeno je iz kabineta srpskog člana Predsjedništva.

Na 117. plenarnoj sjednici, koja je održana 6. i 7. februara, Ustavni sud je odlučio da će o ovom predmetu biti raspravljano na jednoj od sljedećih sjednica.

Međutim, Ustavni sud je početkom jula održao 118. plenarnu sjednicu posredstvom veb-platforme, na kojoj je odbacio kao nedopušten zahtjev Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske za ocjenu ustavnosti odluke Centralne izborne komisije BiH o odgađanju održavanja lokalnih izbora.

Savjetnik srpskog člana Predsjedništva za ustavno-pravna pitanja Dragoljub Reljić ocijenio je prilikom podnošenja zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zastavi BiH da Ustavni sud nema druge nego da utvrdi da taj zakon nije u saglasnosti sa Ustavom BiH, da ga ukine i shodno tome naloži parlamentu BiH da u skladu sa Pravilima suda u roku od šest mjeseci donese novi zakon koji će biti u skladu sa Ustavom BiH.

– Zahtjev za ocjenu ustavnosti je podnesen zato što prilikom donošenja spornog zakona nije ispoštovan član Ustava koji kaže da “o simbolima BiH odlučuje parlament BiH, a potvrđuje ih Predsjedništvo” – naveo je Reljić.

S obzirom na to da Predsjedništvo BiH nikada nije potvrdilo ovaj zakon, Reljić je naveo da je jasno da nije ispoštovana Ustavom propisana procedura, tako da Ustavni sud nema težak posao da taj zakon proglasi neustavnim.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *