Trninić je istakao da su određene stvari sporne za Srpsku, kao i za Federaciju BiH /FBiH/.
“Sporni su uslovi koje moraju da ispune naši operateri i infrastruktura koja je u lošem stanju”, rekao je Trninić novinarima u Banjaluci, te dodao da su po Ustavu i Dejtonskom sporazumu entiteti vlasnici infrastrukture.
On je podsjetio da se radi na restrukturisanju “Željeznica Republike Srpske” gdje je cilj i modernizacija infrastrukture i ovog preduzeća da bi bilo konkurentno.
Ističući da je sporazumom zabranjena državna pomoć domaćim operaterima, Trninić je napomenuo da Vlada Srpske trenutno daje grant u visini od 25 miliona KM, koji omogućava opstanak “Željeznica”, te da je slična situacija i u FBiH.
“Da li to znači da će otvarenjem za strane operatere biti ugroženi naši”, upitao je Trninić.
On je rekao da je Vlada prihvatila Nacrt ugovora o osnivanju Transportne zajednice Јugoistočne Evrope pod uslovom da Savjet ministara BiH usvoji zaključak, kojim će biti utvrđeno da tri nadležna ministarstva učestvuju u definisanju stavova u ime BiH, koji će biti predstavljani u okviru Sekretarijata transportne zajednice u Beogradu.
Trninić je naveo da je Srpska dala primjedbe Savjetu ministara BiH, koji nije reagovao do prije dva dana, pred samit u Trstu.
On je ponovio da se moraju uvažavati stavovi Republike Srpske.
Trninić je rekao da EU odobrava grant sredstva u visini od 20 odsto od visine investicije projekta.
“Bio je jedan projekat iz Srpske, a to je prva faza izgradnje Koridora `Pet ce`, zapravo veza od našeg auto-puta `9. januar` od Јohovca do buduće veze sa Koridorom `Pet ce` u dužini od šest kilometara, a vrijednost je 70 miliona evra”, naveo je Trninić.
On je dodao da se trenutno vrši eksproprijacija zemljišta i radi tendereska dokumentacija, te da se nada da će do kraja godine biti raspisan tender za najpovoljnijeg ponuđača.
RTRS