U Tesliću je održana dvodnevna obuka vaspitno-obrazovnih radnika za izradu i primjenu individualizovanog vaspitno-obrazovnog programa, organizovana u okviru projekta “Unapređenje inkluzije i partnerstva sa porodicom u vaspitno-obrazovnom procesu”.
Obuka je održana za 180 učesnika iz predškolskih ustanova i ustanova koje provode program predškolskog vaspitanja i obrazovanja, u organizaciji Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i uz podršku Kancelarije Unicefa BiH.
Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno vaspitanje i obrazovanje Nataša Cvijanović rekla je da je cilj obuke osnažiti vaspitno-obrazovne radnike u procesu sprovođenja inkluzije, odnosno da se stvori efikasniji i kvalitetniji sistem usluga predškolskog vaspitanja i obrazovanja za svako dijete, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture.
Ona je pojasnila da postoji potreba da vaspitno-obrazovni radnici prođu obuku, imajući u vidu da izradu individualizovanog vaspitno-obrazovnog programa vrše članovi jednog od stručnih organa ustanove na osnovu nalaza i mišljenja stručne komisije o procjeni potreba i usmjeravanju djece i omladine sa smetnjama u razvoju, a da za djecu koja nemaju nalaz i mišljenje komisije ovaj individualizovani program izrađuje opservacioni tim ustanove.
“Na ovaj način pružiće se dodatna podrška vaspitno-obrazovnim radnicima, djeci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama”, istakla je Cvijanovićeva, koja je prisustvovala obuci u Tesliću.
Predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u Republici Srpskoj obuhvaćeno je 76 djece sa smetnjama u razvoju, koja imaju nalaz i mišljenje komisije.
Prema podacima iz godišnjih programa rada ustanova, u predškolske ustanove upisano je i oko 130 djece kod kojih je uočeno odstupanje od tipičnog razvoja koja su u periodu opservacije, a nemaju nalaz i mišljenje stručne komisije.
Uključivanje djece sa smetnjama u razvoju u predškolske ustanove i organizovanje kontinuiranih obuka za vaspitno-obrazovne radnike je jedan od strateških ciljeva Ministarstva prosvjete i kulture, budući da studije pokazuju da je efekat predškolskih intervencija veći kod djece iz socijalno ugroženih kategorija, naročito djece sa smetnjama u razvoju, navodi se u saopštenju.