Većina tampona sadrži dioksin, koji je kancerogn i štetan za ženski reproduktivni sistem.
Ako ih ne koristite pravilno, možete dobiti sindrom toksičnog šoka.
Tamponi su dobra zamena za uloške, naročito leti, ali s njima treba biti oprezan. Posebnu pažnju obratite na higijenu.
Pre i posle stavljanja tampona dobro operite ruke.
Nikako ih ne koristite ako imate vaginalnu infekciju ili ranice u vagini, ističe prim. dr Biljana Živaljević, ginekolog-akušer, i dodaje da oznake za moć upijanja tampona nisu ujednačene, pa žene same moraju da procene koja vrsta im odgovara.
Ako je vagina tokom vađenja tampona suva ili se tampon teško vadi, to znači da ste odabrali tampon koji ima veću moć upijanja nego što vama treba.
Većina tampona napravljena je od pamuka i rajona, sintetičkog materijala koji dobro upija menstrualnu tečnost.
Materijali od kojih se prave tamponi nisu prirodno beli, pa se u procesu proizvodnje za izbeljivanje koristi dioksin, koji je kancerogen i štetan za ženski reproduktivni sistem.
Iako se dioksin u tamponima nalazi u tragovima, on se akumulira u organizmu i prouzrokuje zdravstvene probleme sa zakašnjenjem.
Treba biti obazriv i sa mirisnim tamponima jer svaki miris sadrži kombinaciju hemikalija čiju tačnu formulu proizvođači drže u strogoj tajnosti.
Vagina je savršeno izbalansiran ekosistem, pun tečnosti i dobrih bakterija koje održavaju Ph vrednost vagine i sprečavaju razvoj loših bakterija. Međutim, tamponi apsorbuju sve, i dobre i loše bakterije.
Zato mogu da naruše normalnu pH vrednost i izazovu iritacije, a u nekim slučajevima čak i vaginalne infekcije.
Lekari savetuju da se u prvim danima menstruacije tampon menja na tri-četiri sata. Nikako ih nemojte držati duže. Čak i kad krvarenje nije obilno, ne držite jedan tampon ceo dan. To može izazvati sindrom toksičnog šoka (TSS).
– Tamponi koji imaju visoku moć upijanja i duže stoje u vagini odlična su podloga za razmnožavanje bakterije stafilokokus aureus, koja može izazvati TSS.
To je vrlo opasna, ali ne tako česta infekcija. Simptomi ove infekcije su glavobolja, visoka temperatura, povraćanje, dijareja i dezorijentisanost, pa ako uočite bilo koji od ovih simptoma, odmah izvadite tampon i javite se lekaru – savetuje dr Živaljevićeva i naglašava da se ženama koje su jednom imale ovaj sindrom zabranjuje upotreba tampona.
(blic.rs)