Njegovo preosveštenstvo vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije osveštaće obnovljeni manastir i služiti Svetu arhijerejsku liturgiju, uz sasluženje sveštenstva Mitropolije dabrobosanske i Eparhije zahumsko-hercegovačke, potvrđeno je danas Srni iz Crkvene opštine Vozuća.
Paroh zavidovićki protonamjesnik Zoran Živković rekao je Srni da je u 8.30 časova predviđen izbor kuma manastira, a u 9.00 časova osveštanje manastira i Sveta arhijerejska liturgija, nakon čega je planirana dodjela priznanja i zahvalnica istaknutim priložnicima i ručak uz narodno veselje.
Imajući u vidu da su Vozućani raseljeni na teritoriju cijele Republike Srpske, ali i regiona i svijeta, Živković je pozvao da na vrijeme planiraju dolazak kako bi ovaj svečani čin bio obavljen u skladu sa predviđenim programom.
Živković je podsjetio da je ovaj manastir kroz istoriju rušen, ali i obnavljan, kao što je i sada to učinjeno.
Osim obnove manastira od poda do krova, uređena je i manastirska porta, izgrađena podzida potpornih zidova i sređen prilaz manastiru sa mosta stepeništem koje ranije nije postojalo. Vjernici Vozućani obnovili su i izgradili zvonik.
Takođe, izgrađen je novi most preko Vozućice, saniran je manastirski izvor “Kaluđerica” i uređen prostor oko izvora. Izgrađeno je i jedno stepenište od manastirske porte prema groblju.
Obavljena je sanacija i konzervacija temelja manastirske škole, koja je radila od 1858. do 1886.godine.
Manastir Vozućica zadužbina je kralja Dragutina Nemanjića iz 14. vijeka. Ovaj manastir imao je važnu ulogu u očuvanju pravoslavlja u ovim krajevima, a dokaz za to su srpska sela na lijevoj obali rijeke Krivaje, koja su vijekovima sačuvana, sve do etničkog čišćenja 1995. godine.
Manastir je 2004. godine proglašen spomenikom kulture BiH, a njegova obnova započela je 2006. godine.
Prve aktivnosti na zaštiti manastira započeo je Zavod za zaštitu spomenika kulture Republike Srpske, a kasnije nastavio federalni zavod kao nadležan za ovo područje, koji je uradio i projekat.
Nakon 1995. godine na područje vozućke i stoške parohije u opštini Zavidovići vratilo se samo oko pet odsto Srba, ili oko 70 srpskih porodica, dok je prije rata u stoškoj parohiji živjelo više od 600, a u vozućkoj više od 800 domaćinstava.