Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obavila je danas javno saslušanje predstavnika Instituta za metrologiju BiH po prijavama koje se odnose na uslove i tehničke okolnosti u postupku mjerenja gledanosti medija, te pitanje licenciranih kuća u drugim oblastima.
Od direktora Instituta za metrologiju čuči smo da je predmet sudskog spora pravilnik koji se tiče mjerenja gledanosti televizijskih kuća u BiH, takozvanog piplmetra. S obzirom na to da, na osnovu odluke Instituta, od danas jedina agencija za mjerenje televizijske gledanosti u BiH ne radi taj posao, predsjedavajući Komisije Branislav Borenović rekao je da su mediji s pravom zabrinuti i da je pitanje da li će ih multinacionalne kompanije zaobići prilikom oglašavanja i time ugroziti njihovo poslovanje.
„Ovdje se radi o jednoj ozbiljnoj zloupotrebi javnih ovlaštenja i davanje javnih poslova potencijalno privilegovanim javnim preduzećima koji imaju monopol u toj određenoj sferi. Ovdje se radi o jednom klasičnom pritisku najviše na slobodne medije i zaustavljanju vilo kakvog dotoka potencijalnog novca od nih koji su oglašivači u prostoru medija“ kaže Branislav Borenović predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
“Indikativno je da se mjerenjem gledanosti medija unazad 10 godina bavila jedna agencija”, rekla je direktor ovog instituta Milica Ristović Krstić. Krstićeva je objasnila da se Institut nije bavio mjerenjem gledanosti, već da propisuje uređaje koji se za to koriste i imenuje laboratorije koje ispunjavaju uslove za verifikaciju uređaja za mjerenje gledanosti.
„Mi samo definišemo uređaj. Ono što je naša dužnost jeste da obezbijedimo da taj uređaj bude redovno verifikovan i provjeravan, a na koji način će se vršiti dalje obrada podataka zahvaljujući rezultatima dobijenim sa uređaja, prosto, nije naša oblast“ kaže Milica Ristović Krstić direktor Instituta za metrologiju BiH.
Članovi Komisije bili su u prilici da postavljaju pitanja i prisutnim članovima Savjeta Instituta koji su objasnili da je riječ o savjetodavnom tijelu koje imenuje Savjet ministara.
Krstićeva je istakla da je sadašnji Savjet Instituta za metrologiju BiH imenovan 2020. godine i da su do sada imali dvije redovne sjednice, a da je imenovanju Savjeta prethodilo osam godina bez ovog tijela.
– U tih osam godina donesen je najveći broj podzakonskih akata Instituta jer je procjena tadašnjeg direktora bila da razvoj metrologije nije mogao čekati – rekla je Krstićeva i istakla da je Institut uvijek bio podrška Savjetu, koji ne učestvuje u izradi podzakonskih akata.
Ona je objasnila da su podzakonski akti i njihove izmjene donošene zbog potreba privrede, samog instituta, ali i zahtjeva u procesu pristupanja BiH EU, navodeći da je dio izmjena podzakonskih akata bio neophodan i zbog potrebe korekcije cijena usljed inflacije.
Član Komisije Milorad Kojić rekao je da je saslušanje organizovano kako bi se pravilnikom koji tek treba da bude donesen zaštitio nečiji interes.
– Drago mi je da su se neke vrste karata počele otvarati i da vidimo šta je bila intencija ovoga, ne da bismo vidjeli da li je nešto urađeno pogrešno nego da se nešto uradi u nečijem interesu. Izuzimam se iz toga, ne želim kao član Komisije da budem dio potencijalnog pritiska na bilo koga niti da amnestiram od odgovornosti bilo koga iz Instituta – rekao je Kojić.
Ocjenjujući da je saslušanje zloupotrijebljeno, on je naveo da je potrebno čuti i mišljenje prethodnog direktora Instituta za metrologiju BiH o donošenju pravilnika koji su na snazi.
U ovom trenutku u BiH ne postoje uređaji koji zadovoljavaju zakonske i norme propisane podzakonskim aktom. Podsjećamo , Institut je izdao rješenje o prestanku važenja ranije izdatog sertifikata , jedinom pravnom subjektu koji je u prethodnih deset godina mjerio gledanost. To je i razlog zbog čega trenutno niko ne mjeri gledanost tv programa u BiH .
TV K3