“To je samo preciziranje njegovog zahteva za naknadu štete, koji je isticao i ranije, a i na završnoj reči 10. marta 2012. godine, kada je rekao: `Tražim da me pustite na slobodu i da mi naknadite štetu zbog boravka u Haškom tribunalu`, objasnio je Krasić.
U objavljenom dokumentu, Šešelj traži naknadu štete za “materijalnu i nematerijalnu štetu po osnovu neosnovanog pritvora”.
Na ime naknade za “duševne bolove zbog neosnovanog lišavanja slobode” traži ukupno 5.150.000 evra zbog umanjenja životne aktivnosti, povrede ugleda, časti, slobode, prava ličnosti, za buduću nematerijalnu štetu, fizičke bolove i pretrpljeni strah.
Za povredu ugleda Šešelj traži 1,1 milion evra, a za duševne bolove zbog povrede časti 800.000 evra.
Za “pretrpljeni strah” lider radikala zahtijeva naknadu od 337.933 evra, a za naknadu nematerijalne štete za članove porodičnog domaćinstva 310.309 evra i 50 evrocenti.
U okviru materijalne štete Šešelj traži 675.000 evra naknade zbog “povrede časti i širenja neistinitih navoda”, kao i 280.000 evra na ime “izgubljene zarade sa porezima i doprinosima”, dok na ime “neiskorišćenih prava iz radnog odnosa traži” traži 11.927 evra.
U zahtjevu se na 48 strana između ostalog navodi da se Šešelj neosnovano nalazi u pritvoru već 135 mjeseci.
Vlada Srbije saopštila je sinoć da je spremna da Tribunalu pruži garancije za privremeno puštanje na slobodu Šešelja, pod uslovom da se lider radikala u pravno obavezujućoj formi izjasni da će poštovati sve uslove koje odredi ili sa njim dogovori nadležno sudsko vijeće.