Polaganjem vijenaca i odavanjem državnih i vojnih počasti u Adaševcima kod Šida, u okviru Spomen-kompleksa “Sremski front“, obilježeno je 77 godina od proboja Sremskog fronta, bitke koja je označila okončanje Drugog svjetskog rata na teritoriji Srbije.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić poručila je da su sloboda i mir skupo plaćeni životima hrabrih predaka i da su današnje generacije dužne da tu slobodu i mir čuvaju.
– Znali su naši preci ono što i mi danas dobro znamo, da jedino u slobodi i miru može da se gradi i razvija zemlja i smjelo korača naprijed. Zato smo dužni da slobodu i mir čuvamo kao zjenicu oka svog. Zbog njih, zbog nas i zbog onih koji će doći poslije nas – istakla je Kisić.
Ministarka je podsjetila da su na tom mjestu, prije 77 godina, krvlju, mladošću, životima, 172 dana pisane značajne stranice istorije i stranice pobjede.
Sremski front je, kako je naglasila, predstavljao jedno od najtežih, ali i najslavnijih ratišta na Balkanu i u jugoistočnoj Evropi protiv njemačkih nacista tokom Drugog svjetskog rata.
– Bio je to konačni udar fašističkim snagama na ovom području, ali u isto vrijeme i mjesto velikog stradanja. Ne smijemo da zaboravimo ni jedan život, ni jednu mladost koja je pala za slobodu u ovoj ravnici – navela je Kisić, a saopštilo Ministarstvo za rad.
Sremski front je jedno od najtežih, najdugotrajnijih i najslavnijih bojišta u narodnooslobodilačkoj borbi za oslobođenje Јugoslavije.
Formiran je poslije oslobođenja Beograda, krajem oktobra 1944. godine i trajao do 12. aprila 1945. godine. U borbama je učestovalo oko 250.000 vojnika na obje strane.
Na ceremoniji obilježavanja 77 godina proboja Sremskog fronta govorili su i predsjednik Opštine Šid Zoran Semenović i predsjednik SUBNOR-a Vidosav Kovačević.
Vijence su položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, preživjeli učesnici ove velike bitke, diplomatski predstavnici, predstavnici AP Vojvodina, Sremskog upravnog okruga, Opštine Šid, Grada Sremska Mitrovica, SUBNOR-a Srbije i SUBNOR-a iz zemalja okruženja, kao i veliki broj boračkih udruženja, udruženja za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije i građani.
RTRS (Foto: TANJUG)