U spomen-kompleksu Čardak u opštini Derventa danas je parastosom u Crkvi Svetog apostola Tome, koja je sastavni dio Spomen-kompleksa, služena liturgija i položeni vijenaci, te obilježeno 29 godina od stradanja 37 Srba iz ovog naselja, koje su na Vaskrs 1992. godine ubili pripadnici HVO-a i paravojnih hrvatsko-muslimanskih formacija.
Ostoja Šarčević, preživjeli je logoraš sa Čardaka koji je 55 dana proveo u logoru u vojnom skladištu Rabić, a pobjegao je tokom kopanja rovova. Kaže da je preživio razne torture, od mučenja, udaranja, pa sve do gladi i žeđi.
Predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika Drago Knežević rekao je kako je potrebno da se svi ujedine i tragaju za zločincima koji su počinili zločin nad nedužnim Srbima.
“Okupili smo se ovdje gdje je bila masovna grobnica. Čitave porodice iz Čardaka su pobijene, Lazarević, Živković, Zorić, Ćudić. Moramo da svjedočimo da ti koji su počinili zločine odgovaraju, da dobiju kaznu koju zaslužuju”, rekao je Knežević.
On je dodao da na red dolazi i slučaj “Tomasovo brdo”, gdje je osam ratnih zarobljenika koji su kopali rovove ubijeno, a sedam je teško izranjavano.
Slaviša Đuraš, sin ubijenog Blagoja, istako je da je porodicama žrtava teško, jer 30 godina od stradanja njihovih najmilijih suđenja počiniocima zločina još završena.
Prvi čovjek Dervente Milorad Simić istakao je da potrebno malo više praštati, a malo manje zaboravljati, te da su kao uspemenu na sve poginule izgradili spomen-kompleks i Crkvu Svetog apostola Tome.
“LJudi koji su stradali u Čardaku su mislili da treba samo da čuvaju svoje kuće. Oni nikoga nisu dirali”, rekao je Simić i dodao da počinioci zločina nisu adekvatno kažnjeni.
Vijence su u Spomen-kompleksu Čardak položile porodice ubijenih Srba, delegacija grada Dervente, Udruženja ratnih zarobljenika, Boračke organizacije, Udruženje veterana i Organizacije porodica zarobljenih i nestalih, Udruženja ratnih vojnih invalida “1991- 1995”, Policijske stanice Derventa i političkih partija.
TV K3/SRNA