Na mjesnom groblju u selu Komlenac kod Kozarske Dubice danas je obilježeno 27 godina od herojskog podviga majora Milana Tepića, koji je digao u vazduh skladište oružja u kasarni JNA u Bjelovaru u Hrvatskoj i tako spriječio da ona padne u hrvatske ruke.
Predsjednik Opštinske Boračke organizacije u Kozarskoj Dubici Dragoljub Ćibić ocijenio je da je major Milan Tepić svojim herojskim činom poslao poruku srpskom narodu da organizuje i čuva svoje prostore u Hrvatskoj i BiH, odnosno kasnije u Republici Srpskoj.
– On je bio obrazovan čovjek i vizionar koji je 1991. godine osjetio da će ponovo doći do zla, do okupacije i pritiska na srpski narod u momentu raspada bivše Jugoslavije. I to je bila istina – rekao je Ćibić novinarima.
On je istakao da je major Milan Tepić u prvi momenat nastojao da to spriječi koliko je bilo moguće, jer je čuvao ogromno skladište oružja u kasarni JNA u Bjelovaru i borio se da to oružje sačuva od Zbora narodne garde Hrvatske.
– Moja poruka je da čuvamo uspomenu na majora Tepića i njegovu porodicu koga izuzetno cijeni i uvažava naš potkozarski narod – rekao je Ćibić.
Potpredsjednik Gradske organizacije porodica poginulih i nestalih boraca iz Prijedora Slaviša Knjegetić podsjetio je na herojski čin majora Tepića i istakao da se mora čuvati sjećanje na njegovo djelo.
– Nakon 27 godina još nemamo posmrtne ostatke našeg majora. Mislim da treba da radimo na tome da se njegovi posmrtni ostaci prevezu u Republiku Srpsku i budu ovdje – rekao je Knjegetić.
Vijenci su danas položeni na porodičnu grobnicu Tepića. Sestra majora Tepića Milka Nikolić rekla je da je svaka godina teška jer su ostali bez zaštitnika i glave porodice.
Vijence na mjesnom groblju u Komlencu položila je i delegacija SUBNOR-a iz Kozarske Dubice, predstavnici Udruženja starješina i penzionera Vojske Republike Srpske, bivši oficiri JNA i prijatelji porodice Tepić.
Dok je trajala borba za kasarnu JNA u Bjelovaru, major Milan Tepić, komandant skladišta borbenih sredstava “Barutana” u selu Bedenik, je na današnji dan 1991. godine digao u vazduh magacin sa 170 tona eksplozivnih sredstava da bi spriječio njegovu predaju pripadnicima hrvatskog Zbora narodne garde.
Tada su stradali on i devetnaestogodišnji vojnik Stojadin Mirković, koji nije htio da se preda, uprkos Tepićevoj naredbi.
– Jednom ljudi daju riječ, ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju, ako joj bude teško – napisao je, između ostalog, u posljednjem pismu major Tepić.
Predsjedništvo SFRJ je krajem 1991. godine proglasilo majora Milana Tepića narodnim herojem, posljednjim i jedinim u proteklom ratu.
U njegovu čast Vojska Republike Srpske ustanovila je poseban Orden za zasluge u ratu.