NJegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije služio je jutros liturgiju povodom 100 godina od osveštanja crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Modriči.
Vladika Fotije rekao je da je crkva u Modriči u posljednjih 100 godina živjela životom naroda i kada je bilo dobro narodu tada je bilo je dobro i ovom hramu, a kada je bilo stradanja i ona su bila zajednička.
“Istorija ovog naroda je prepletena sa dugom istorijom hrama u Modriči”, rekao je novinarima nakon liturgije episkop Fotije.
On je naveo da je u Drugom svjetskom ratu crkva Uspenja Presvete Bogorodice stradala od NDH i ustaša, da bi u posljednjem ratu, 1992. godine, bila porušena i spaljena.
Vladika Fotije je podsjetio da je obnova crkve počela sa oslobođenjem Modriče 1992. godine i trajala do 1997. kada je obnovljenu crkvu osveštao tadašnji episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije.
“Proslava jubileja je velika pobjeda ovog svetog hrama i naroda koji se kroz istoriju uzidao u ovaj hram i čuva ga do dana današnjeg”, rekao je vladika Fotije.
On je naglasio da je potrebno jedinstvo Crkve i naroda, a posebno kada je riječ o svetinjama i očuvanju pravoslavne vjere, ćiriličnog pisma, kulture i postojanja Srba na ovim prostorima.
Načelnik opštine Modriča Jovica Radulović, koji je predsjednik Crkvenog odbora, rekao je da je hram ponos grada i njegovih stanovnika.
“Danas je prilika da se sjetimo svih koji su ugradili sebe u hram i da se podsjetimo na vrijeme kada je crkva stradala zajedno sa narodom”, rekao je Radulović.
On je istakao da je obaveza svih koji vode ovu lokalnu zajednicu da budu u slozi sa sveštenstvom i vjerujućim narodom na ovom prostoru.
Starješina crkve Uspenja Presvete Bogorodice protojerej Branko Cvjetković rekao je da je malo gradskih crkava u Eparhiji zvoničko-tuzlanskoj koje su doživjele jubilej, 100 godina od osveštanja.
“Radujemo se da će od danas zaživjeti pojam `Stara crkva u Modriči`, upravo zbog velikog jubileja”, rekao je Srni Cvjetković.
Crkvena opština Modriča i sveštenici su povodom jubileja organizovali Duhovne večeri u renoviranom Svetosavskom domu, na kojima je promovisana knjiga “Srpsko srce Johanovo” autora Veselina DŽeletovića, predstavljen drugi broj zbornika “Naša misao” Udruženja istoričara iz Šamca, te održano predavanje “Srpska epska vertikala u 20. vijeku” istoričara Nemanje Devića iz Beograda.
Cvjetković je napomenuo da je crkveni život Modriče, po pisanim trgovima, stariji od 170 godina.
“Stara crkva bila je nedaleko od mjesta sadašnje gradske crkve, koju je prije 100 godina izgrađena uz glavni put kroz Modriču, a osveštao ju je tadašnji mitropolit Petar Zimonjić”, rekao je Cvjetković.
U porti hrama nakon liturgije upriličen je kulturno-umjetnički program, a u renoviranoj Svetosavskoj sali ručak za goste i vjernike.
SRNA