Na lokalitetu spomen kompleksa Šušnjar u Sanskom Mostu, koji je posvećen žrtvama fašističkog terora iz Drugog svjetskog rata, danas je obilježena 82. godišnjica stradanja 5.500 Srba i 50 Jevreja koje su svirepo ubile ustaše na Ilindan 1941. godine.
Poslije služenja parastosa, položeno je cvijeće na spomen obilježje koje sjeća na žrtve zločine, te im je odata počast.
Danijel Egić, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS, istakao je kako obilježavanju zločina na Šušnjaru decenijama nije pridavana onakva pažnju kakvu zaslužuje taj istorijski događaj, što se ispravlja poslednjih godina.
“Dugo se istina o zločinima zataškavala i maskirala, a oni su počinjeni nad nedužnim žrtvama samo zato što su bili Srbi i to jasno treba istaknuti. Namjera fašističkog režima Nezavisne Republike Hrvatske bila je da potpuno istrijebi Srbe i Jevreje sa ovih prostora, a samo u Sanskom Mostu tada je ubijeno preko 10 hiljada Srba. Nažalost, nebriga o ovome spomen kompleksu oslikava i odnos prema srpskim žrtvama kada se radi o institucijama Bosne i Hercegovine”, kazao je Egić.
Ovom prilikom održan je i istorijski čas, kojom prilikom je rečeno kako je zločin na Šušnjaru trajao puna tri dana, te da su na ovaj lokalitet, na prevaru dovedeni i ubijeni Srbi s područja cijele sanske opštine.
Zločin su, kako je istaknuto, počinile ustaše pomognute Njemcima, kako bi se ugasio ustanak koji je tada planuo i etnički očistio ovaj teritorij od srpskog stanovništva.
Ono što je posebno bilo monstruozno, kako je kazano, jeste da je većina žrtava ubijena na zvjerski način hladnim oružjem.
Ovom prilikom još jednom je istaknuta nebriga i loše stanje u kojem se u trenutno nalazi ovaj lokalitet, a posebno spomenik koji je devastiran, iako se nalazi u registru kulturno istorijskih spomenika koji su pod zaštitom države Bosne i Hercegovine.
Organizator ovoga događaja bio je Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike, a obilježavanju su prisustvovale delegacije Vlade Republike Srpske, te opština Prijedor, Oštra Luka, Novi Grad, Kostajnica i Krupa na Uni, zatim organizacije koje okupljaju borce Narodnooslobodilačkog rata, porodice poginulih i zarobljenih boraca Vojske RS, predstavnici više nevladinih organizacija i udruženja, brojni građani, kao i pripadnici Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga BiH.
Nezavisne.com (Foto: N.N)