Obilježen Svjetski dan borbe protiv sepse (FOTO/VIDEO)

September 16, 2024, 3:53 pm

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije svake godine od sepse oboli 49 miliona ljudi od čega njih 11 miliona završi sa smrtnim ishodom. Podizanje svijesti i razmjena iskustava i znanja o sepsi kod zdravstvenih radnika doprinijeće smanjenju ove zastrašujuće brojke, poručuju ljekari na Svjetski dan borbe protiv ove bolesti.

Svaki peti smrtni ishod u svijetu posljedica je sepse. Odnosno na svake tri sekunde jedna osoba na svijetu umre od posljedica septičnog stanja. Posebno su ugrožene nerazvijene zemlje.

„Što se tiče naše sredine, ne možemo samo da kažemo UKC, kad govorimo o sepsi najveći problem kreće iz prehospitalnog nivoa. Jako je bitno rano prepoznati sepsu, odnosno infekciju koja bi mogla da da septično stanje i da, na taj način, preveniramo u zlatnom satu što prije da damo antibiotik. Naše statistike nisu baš uredne kao u drugim zemljama.“ istakao je Peđa Kovačević, načelnik Klinike intezivne medicine za nehirurške grane UKC RS.

„A liječenje kada dođe vrlo je kompleksno, vrlo izazovno i potrebno je multidisciplinarno da se pacijenti liječe. S obzirom da o sepsi, nerijetko, otkazuje više organa tako da morate da imate i neurologa i kardiologa i nefrologa, svi oni zajedno predstavljaju jedna tim koji liječi sepsu“ podsjeća Alen Šeranić, ministra zdravlja RS

UKC RS ima jedan od najrazvijenih centara intenzivne medicine za nehirurške grane koji je napredovao u liječenju i zbrinjavanju pacijenata, kaže struka.

“To je bio dodatni razlog zašto smo morali da mijenjamo nastavne planove i programe. Idemo u korak s ovim novim trendovima u medicine, tako da smo već uveli i predmet intenzivna medicina na dodiplomsku nastavu. Tako da naši studenti, mladi doktori već su, dobrano, obučeni da mogu da shvate značaj intenzivne medicine i da, pri radu, prepoznaju kritično oboljelog” istakao je Ranko Škrbić, dekan Medicinkog fakulteta u Banjaluci.

Sepsa predstavlja veliki javno zdravstveni problem. Zato svaka karika u zdravstvu mora biti dobro povezana da bi se ova bolest prevenirala.

„Sepsa je jedna vrlo bitna bolest u našem sistemu. Puno se resursa u to ulaže. Vrlo je bitno u bolnicama da se smanji prevalencija otpornih bakterija koje žive samo u bolnicama. Mislim da se tu može još puno uraditi. To je prvi indikator, u razvijenim zemljama, da se ozbiljno pristupa u prevenciji sepse“ kaže Nataša Milivojević, ljekar iz Slovenije

Prevencija je najvažnija i tom smislu je potrebno više pažnje uložiti u rad primarne zdravstvene zaštite, hitne pomoći i urgentnih centara.

TV K3

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *