Obilježen Međunarodni dan osoba sa povredom kičmene moždine (VIDEO)

September 5, 2024, 5:07 pm

Svake godine oko 250.000 ljudi u svijetu doživi povredu kičmene moždine, kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije. U Republici Srpkoj danas je po prvi put obilježen Međunarodni dan osoba sa povredom kičmene moždine. Poručeno je da je potrebno olakšati život osobama sa povredom kičmene moždine ali i njihovim porodicama te stvoriti pristupačnije okruženje uklanjanjem fizičkih i svakih drugih barijera.

Zoran Vujinić iz Banjaluke imao je svega 26 godina kada je doživio saobraćajnu nezgodu, a zato što nije vezao pojas povrijedio je kičmu i ta povreda ga je prikovala u invalidska kolica. Uslijedile su godine terapija i rehabilitacije ali i prihološke borbe. Danas, 26 godina poslije, s osmjehom na licu, poručuje – prevencija je zdravlje.

„Želim da prenesem poruku – prevencija nekakvih mogućih povreda je, u suštini, lijek za ove povrede. Prevencija u saobraćaju, od padova, povreda koje mogu da naprave jako težak život. Najteža stvar u životu invalida je što ne možete da funkcionišete sami svaki dan i morate da očekujete nečiju pomoć. Što nije uvijek lako!“ istakao je  Zoran Vujinić

Zbog nezgodnog pada već 14 godina uz pomoć kolica se kreće i Milica Ijačić iz Trebinja koja je tada sa svojih 19 godina morala da promijeni životne navike, iz korijena. I tada i sada problem su arhitektonske barijere.

„Određeni su propusti kod Zakona o ličnim invalidninama gdje, recimo, zbog nastanka povrede nakon 18-te godine su osobe sa povredom kičmene moždine ostale izostavljenje iz tog prava. Najznačajnije osobama s invaliditetom jeste da budu prihvaćene u društvu i da inkluzivne sa svim ostalim članovima društva“ kaže Milica Ijačić

Oko 50 odsto povreda kičmene moždine uzrokovano je saobraćajnim nezgodama, a ostali najučestaliji uzroci su padovi sa visine i skokovi u vodu.

„Uvijek je poruka mladim ljudima da nas saslušaju i da nas se sjete u nekom momentu kada budu konzumirali alkohol ili brzo vozili, da ne dozvole da ova naša priča postane njihova priča“ kaže Dejan Trninić, predsjednik Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda

A Još uvijek ne postoji medicinski tretman kojim bi se u potpunosi izliječile povrijeđene osobe.

Osobe sa povredom kičmene moždine ne traže ništa više nego drugi, a to je bolja socijalna i zdravstvena zaštita, pristupačnije obrazovanje, ali i veći procenat zapošljavanja.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *