Obilježen Dan sjećanja na stradalu djecu Srpskog Sarajeva

March 11, 2024, 12:19 pm
U dvorištu Osnovne škole (OŠ) “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu danas je služen pomen i položeni su vijenci na spomen-obilježje povodom Dana sjećanja na stradalu djecu Srpskog Sarajeva, kojem je prisustvovala srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Osim članova porodica ubijene djece, pomenu su prisustvovali izaslanik predsjednika Republike Srpske Uroš Bjelica, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, predstavnici republičkih i lokalnih institucija, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, načelnici gradskih opština, đaci, profesori i građani Istočnog Sarajeva.

Među prisutnima su i predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Nakon polaganja cvijeća na spomen-obilježje i parastosa održan je prigodan program učenika OŠ “Sveti Sava”.

Za Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu Srpskog Sarajeva proglašen je 11. mart, a 2018. godine u dvorištu OŠ “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu podignuto je i spomen-obilježje posvećeno najmlađim stradalnicima.

Taj datum izabran je jer su 11. marta 1995. ubijene djevojčice Nataša Učur (10) i Milica Lalović (11), čije su tragične sudbine postale sinonim stradanja djece na području Sarajevsko-romanijske regije.

Prema svjedočenjima tadašnjih stanovnika Grbavice, u vrijeme kada su ubijene djevojčice nije bilo nikakvih ratnih dejstava, jer je bio sklopljen sporazum o primirju koje su nadgledali francuski i ruski pripadnici međunarodnih vojnih snaga.

Snajperista sa zgrade “Lorisa” na tadašnjem Trgu Pere Kosorića ubio je 11. marta 1995. godine Milicu i Natašu koje su se igrale lastiša u Ulici Rave Janković, ispred zgrade na broju 59, u naselju koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.

Srpska djeca ubijana su i teško ranjavana, ne samo na Grbavici, nego i drugim dijelovima Sarajeva koji su u ratu bili pod srpskom kontrolom – Vojkovićima, Grlici, Vracama.

Tokom rata ubijeno je šestoro učenika OŠ “Sveti Sava”, a veliki broj njih je ranjen.

Na Spomen-obilježju ubijenoj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. godine su uklesani stihovi pjesnika Gorana Vračara “Sumrak”, posvećeni stradaloj djeci.

Spomenik je izgrađen na inicijativu Školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo radi njegovanja sjećanja na ubijenu djecu u Srpskom Sarajevu.

Izvor: Glas Srpske

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *