U Osinji kod Dervente danas je služen parastos kod spomen-obilježja poginulim borcima i obilježen Dan Osinjske lake pješadijske brigade, koja je formirana prije 32 godine i čije je djelovanje bilo ključno za spas velikog broja ljudi.
Za slobodu i odbranu svojih domova u odbrambeno-otadžbinskom ratu stradao je 101 pripadnik ove brigade.
Osinjska laka pješadijska brigada i njeni borci na svojim plećima ponijeli su ogroman teret odbranivši teritoriju i stanovništvo, ispunivši u potpunosti svoj borbeni i ljudski zadatak, poručeno je prilikom obilježavanja Dana Osinjske lake pješadijske brigade i odavanja počasti poginulim pripadnicima brigade ispred spomen – obilježja u Osinji.
Pripadnik brigade od prvog dana njenog osnivanja poručnik Milan Gavrić, prisjetio se začetaka brigade.
“Početkom rata pripadao sam grupi ljudi koji su pokrenulu organizaciju i formiranje ratne jedinice. Nastojim da se na neki način odužim svim poginulim borcima od kojih su 30 odsto njih bili moji učenici. To me obavezuje kao čovjeka da posebno vodim računa i da nikada se zaboravi šta su uradili ti mladi momci, odnosno srpska djeca, za svoj narod” – rekao je Gavrić dodavši da je zahvalan i svima koji su zaslužni da se mjesto čuvanja pijeteta prema osinjskim borcima uredi.
Na doprinos Osinjske brigade tokom ratnih dejstava 1992. godine podsjetio je predsjednik Gradske boračke organizacije Čedo Vujičić.
“Osinjska laka pješadijska brigada je izvršila svoj borbeni zadatak, sačuvala je teritoriju i narod gdje god se pojavila”, rekao je Vujičić.
Poštu 101 poginulom borcu Osinjske brigade odao je gradonačelnik Milorad Simić.
“Ovo je svečan, ali istovremeno i tužan dan. Osinjska laka pješadijska brigada za Republiku Srpsku dala je živote 101 borca, a veliki broj prisutnih na dan kada se sjećamo stradalih, dovoljno govori”, rekao je Simić osvrnuvši se i na jučerašnje usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
“Ne slažem se sa osudom, a vjerovatno se ni ostali Srbi neće složiti. Srbi su, ipak, pobjedili, jer je kritična masa čovječanstva na našoj strani. Upravo nam ovaj događaj poručuje da trebamo zadržati zdrav razum i još više voljeti Republiku Srpsku i obilježavati važne datume”, poručio je Simić.
Osinjska laka pješadijska brigada nastala je na temeljima 18. Partizanske brigade u čijem sastavu su na početku bili borci iz Osinje, Pojezne, Cerana, Crnče, Velike i Male Sočanice, Mišinaca, Donje Lupljanice, kao i okolnih sela Cvrtkovaca, Jelanjske, Mitrovića i drugih sela.
Nekoliko mjeseci poslije osnivanja po formaciji je imala dva bataljona sa pozadinskim jedinicama. Borci ove brigade branili su srpska sela na liniji Kaurska obala – Tešića bare – Tomasovo brdo – Kneževići – Malojčani – Cer – Čorlino brdo – Torine. Zajedno sa ostalim jedinicama, uz 27. brigadu, Osinjska brigada imala je važnu ulogu u oslobađanju Dervente, a u sadejstvu sa drugim jedinicama učestvovala je i u oslobađanju Broda.
Brigada je izgubila 101 borca, dok je više od 600 njenih pripadnika ranjeno.
Nekadašnji pripadnici Osinjske brigade Zlatko Pećić i Milanko Perić otkrili su spomen-ploču na kojoj su ispisani najvažniji podaci o nastanku i ratnom putu brigade, komandantima, broju poginulih i ranjenih pripadnika, te odlikovanju medaljom Petra Mrkonjića.
Brigada je izgubila 101 borca, dok je više od 600 njenih pripadnika ranjeno.
TV K3/Srna