Obilježavanje stradanja Srba u Zagonima i Krnjićima

July 5, 2016, 6:37 am

Članovi porodica nastradalih, komšije i prijatelji u 11.00 časova okadiće grobove i prislužiti svijeće za pokoj duša nastradalih, a biće položeno i cvijeće kod centralnog spomen-krsta.

Napad na Zagone počeo je oko 15.00 časova kada je većina stanovništva bila na njivama i sakupljala ljetinu, odnosno kosila i kupila sijeno, za razliku od napada na ostala srpska sela na području opština Bratunac i Srebrenica, koja su muslimanske snage napadale u ranim jutarnjim časovima.

Muslimanske snage upale su u selo i ubijale civile na njivama, a neke su zatekli u kućama gdje su ih masakrirali i poklali.

Za zločin počinjen nad Srbima u Zagonima još niko nije odgovarao, kao ni za ostale zločine koje su muslimanske snage počinile u Podrinju.

Organizator sjećanja na srpske žrtve iz Zagona je Opštinska organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac.

 

PARASTOS ZA UBIJENE SRBE IZ KRNJIĆA

 

U Crkvi Svetog proroka Ilije u srebreničkom selu Krnjići danas će biti služen parastos za 24 mještana tog sela koje su muslimanske snage iz Srebrenice i okolnih sela ubile 5. jula 1992. godine.

Osim parastosa, koji će početi u 12.00 časova i prisluživanja svijeća za pokoj duša ubijenih Srba, većinom civila, biće položeno i cvijeće uz spomenik koji su mještani, uz pomoć Boračke organizacije i Vlade Republike Srpske, podigli svojim nastradalim srodnicima i komšijama u porti ovdašnje crkve.

Time će biti odata dužna počast nastradalim i obilježene 24 godine od svirepog ubistva nevinih stanovnika ovog srpskog sela.

Predsjednik Skupštine opštine Srebrenica Miloš Milovanović rekao je da će učesnici današnjeg skupa ponovo podsjetiti javnost, te Tužilaštvo i Sud BiH na srpska stradanja u i oko Srebrenice i na zločine koje su počinile muslimanske snage nad Srbima.

“Sramotno je da za tolike masovne zločine ni nakon 24 godine niko nije odgovarao”, naglasio je Milovanović.

On je podsjetio da su muslimanske snage iz Srebrenice, nastavljajući etničko čišćenje i uništavanje svega što je srpsko, upale 5. jula 1992. godine u mirno srpsko selo Krnjiće, gđe su poubijale sve stanovnike koje su stigli. Većinom su to bili stariji civili.

Kao i u ostalim srpskim selima oko Srebrenice, u muslimanskom napadu opljačkana je sva pokretna imovina, a popaljena i uništena nepokretna imovina.

Počevši etničko čišćenje srpskog stanovništva sa prostora oko Srebrenice i Bratunca u aprilu 1992. godine, prije Krnjića, muslimanske formacije su tokom maja i juna te godine izvršile etničko čišćenje i uništile srpska sela Gnionu, Gostilj, Studenac, Viogor, Kovačice, Osredak, Čumaviće, Orahovice, Pećišta, Bojnu, Karno, više sela na prostoru Osata, te Ratkoviće, Brežane i još desetak zaselaka, ubijajući srpsko stanovništvo koje se nije uspjelo skloniti i pobjeći.

“Osim odavanja dužne pošte nastradalim, ovo je prilika da se podsjetimo na srpska stradanja i da ne dozvolimo da se žrtve i ta stradanja zaborave i ponove kao što se ponavlja srpskom narodu kroz istoriju”, rekao je Milovanović./RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *