Obilježavanju stradanja Srba u Podrinju prisustvovuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, ministar saobraćaja i veza Neđo Trninić, izaslanik predsjednika Srbije ministar odbrane Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević, izaslanik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.
Osim njih, obilježavanju prisustvuju delegacije Narodne skupštine, Boračke organizacije i Saveza logoraša Republike Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, te delegacije opština, opštinskih boračkih i organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, kao i udruženja veterana iz regije Birač.
Poslije vjerskog obreda, delegacije je položila cvijeće i odala počast žrtvama kod Centralnog spomen-krsta u bratunačkom groblju podignutog u čast 3.267 poginulih srpskih civila i vojnika iz regije Birač, od kojih je 2.428 nastradalo u srednjem Podrinju, a ostali na drugim ratištima i dijelovima BiH.
Nakon parastosa, počelo je obraćanje zvaničnika na gradskom trgu, a potom će na ljetnoj pozornici biti prikazan dokumentarni film “Zločin bez kazne-stradanje Srba u srednjem Podrinju”.
Načelnik opštine Bratunac Nedeljko Mlađenović podsjetio je na veliko i stravično stradanje Srba u srednjem Podrinju.
– Najveće stradanje Srba u ovom dijelu bilo je u drugom dijelu `92. i `93. godine – rekao je on i zamolio sve da daju svoj doprinos ukazivanju istine o stradanju Srba.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Zoran Đorđević rekao je da je cilj obilježavanja ukazivanje svijetu na strašne zločine nad Srbima Podrinja.
– I dalje tražimo odgovor hoće li srpski narod ikada dobiti izvinjenje za svaku nevinu žrtvu u Bratuncu, Srebrenici, Јasenovcu…- rekao je on.
Đorđević je poručio da će Srbiju uvijek stajati čvrsto uz Republiku Srpsku.
Obilježavanje stradanja posvećeno je svim srpskim žrtvama iz ovog kraja, a organizuje se povodom 25 godina stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljena 22 vojnika i civila od kojih niko nije preživio iako je sedmoro živih zarobljeno.
Od 22 nestala srpska civila i vojnika 10 još nije pronađeno, a ostali su slučajno otkriveni i ekshumirani 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka i nakon godinu su identifikovani i dostojno sahranjeni na Petrovdan 2012. godine.
Tog tragičnog Petrovdana 1992. godine muslimanske jedinice iz Srebrenice napale su srpska sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačakajući i paleći srpsku imovinu.
Tako su nastavili realizaciju svog plana etničkog čišćenja započetog u aprilu te godine, po kojem su uništavali sve što je srpsko, da bi tragove postojanja Srba na ovim prostorima potpuno zatrli jer, osim ubijanja i progona stanovništva i uništavanja imovine, uništavali su i srpska groblja i bogomolje, što govori kakav su plan imali.
Obilježavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
RTRS