Akademija će biti održana u 18.00 časova, a, osim prigodnog umjetničkog programa, na svečanosti će o Ćopiću govoriti akademik Rajko Petrov Nogo, najavljeno je iz ANURS-a. Prenos svečane akademije možete pratiti na RTRS plus.
U Galeriji ANURS-a će u 20.00 časova biti otvorena izložba posvećena životu i radu Ćopića, koju je priredio dopisni član ANURS-a Milivoje Unković. Izložba obuhvata foto-dokumentaciju, arhivske dokumente, najstarija izdanja Ćopićevih knjiga i predmete iz njegove rodne kuće.
U četvrtak 24. septembra, u 11.30 časova, članovi ANURS-a posjetiće Hašane i odati počast ovom velikanu srpske i jugoslovenske književnosti. Tom prilikom predstavnici opštine Krupa na Uni upoznaće prisutne o projektu “Bašta sljezove boje”.
Uporedo sa ovim događajima priprema se zbornik radova posvećen književnom stvaralaštvu Ćopića. U njemu će biti obuhvaćen širok spektar značenja koja uokviruju kulturu sjećanja na Ćopića kroz sve faze i mijene njegovog književnog stvaranja, sve književne žanrove kojima se bavio, i sve poetičke, književnoistorijske, jezičke, ideološke, humanističke i druge aspekte, značenja i poruke njegovog stvaralaštva.
Iz ANURS-a ističu da se danas, kada su iz svakodnevice Ćopićevih čitalaca nestali najbitniji potpornji na kojima je počivala stvarnost u koju je ovaj pisac vjerovao i kojom se u svom djelu bavio, recepcija djela Branka Ćopića našla u sasvim novim okolnostima u poređenju sa onima u kojima je njegovo djelo nastajalo i sa vremenom kada je on bio najčitaniji pisac na čitavom jugoslovenskom prostoru.
– Ipak, uz sva osporavanja ideoloških i moralnih osnova svijeta koji je nestao i svega što je on u opštem istorijskom i običnom ljudskom smislu značio, Ćopićevo djelo ipak je preživjelo stihiju nihilizma. Tome je prvenstveno doprinijela umjetnička vrijednost. Nezaustavljiva, progresivna plima lirizma koja preplavljuje cijelo njegovo djelo, kao i svakodnevni, narodski i duboko humani, čehovljevski humor koji ga prožima, te maštovita razigranost njegovih tekstova za djecu, čine književno djelo Branka Ćopića aktuelnim u svim vremenima, smatraju u ANURS-u.