U Dugoj NJivi kod Modriče u nedjelju, 25. juna, biće obilježena 31 godina od proboja “Koridora” kroz Posavinu u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, rečeno je Srni u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.
Ratni komandant Štaba Prvog krajiškog korpusa general Boško Kelečević rekao je Srni da proboj “Koridora”, u kojem su učestvovali i Prvi i Drugi krajiški korpus, predstavlja veliki uspjeh Vojske Republike Srpske /VRS/ u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, jer bez toga danas ne bi bilo Srpske.
“U odluci komandanta Prvog krajiškog korpusa generala Momira Talića tada je navedeno da se do Vidovdana po svaku cijenu probije koridor i obezbijedi makar kozija staza”, istakao je Kelečević.
On je istakao da je ova operacija u praktičnom smislu značila proboj iz operativnog okruženja, jer je Republika Srpska tada bila okružena sa svih strana i bila je prekinuta veza sa Glavnim štabom VRS, Krajinom i Srbijom.
“Hrvatsko-muslimanske snage tada su došle na 10 kilometara do Doboja i prijetila je opasnost preko Ozrena da se presiječe Republika Srpska još na jednom dijelu. U to vrijeme bio je veliki problem u snabdijevanju beba kiseonikom u Kliničkom centru Banjaluka, te stanovništva i vojske lijekovima, hranom i municijom”, zaključio je Kelečević.
Ratni komandant odreda Posebnih jedinica milicije Republike Srpske Krajine Krsta Žarković, koji je učestvovao u proboju “Koridora”, rekao je Srni da je osnovni cilj ove operacije tada bio opstanak srpskog naroda na prostoru Republike Srpske Krajine i zapadnog dijela Republike Srpske.
Žarković je rekao da je tadašnje rukovodstvo Republike Srpske Krajine više puta tražilo da se ide u proboj koridora i prije nego što je donesena konačna odluka o toj vojnoj operaciji, jer je to značilo opstanak svih Srba koji su živjeli na prostoru Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.
On je naveo da je iz Republike Srpske Krajine u ovoj operaciji učestvovalo oko 1.500 pripadnika Posebnih jedinica milicije, koji su dali veliki doprinos u ovoj akciji, a od kojih je 38 poginulo, dok ih je više od 200 lakše i teže ranjeno.
Program obilježavanja počinje u 9.00 časova služenjem Svete arhijerejske liturgije u manastiru Duga NJiva.
U 11.00 časova biće služen parastos i položeni vijenci na Spomen-obilježje, dok je za 11.20 časova predviđeno obraćanje zvaničnika i umjetnički program.
Na Spomen-obilježju, prema utvrđenom protokolu polaže se jedan vijenac u ime institucija Republike Srpske, dok će predstavnici gradova i opština, delegacije 3. pješadijskog /Republika Srpska/ puka, predstavnici nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, kao i ostale zvanice, položiti ruže.
Program će biti realizovan uz prisustvo predstavnika institucija Republike Srpske, srpskih predstavnika u institucijama BiH, rukovodstva gradova i opština, delegacije 3. pješadijskog /Republika Srpska/ puka i nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, te gradskih i opštinskih nevladinih udruženja i građana.
Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostalim dijelovima Srpske i Srbijom.
Ovom akcijom, čiji je direktan povod smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika, okončana je 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Srpske i Republike Srpske Krajine.
U akciji “Koridor 92”, koja je označena kao sudbonosna, poginulo je 413 srpskih boraca – 273 borca Vojske Republike Srpske, 70 boraca Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske i 70 boraca Vojske Republike Srpske Krajine, dok je ranjeno 1.505 boraca. /
SRNA