Obilježavanje Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918.

November 22, 2016, 12:06 pm

Služenjem parastosa u banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja za nestale i poginule srpske borce Prvog svjetskog rata, danas je počelo obilježavanje Dana ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine.

Parastosu su prisustvovali ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, predstavnici Republičkog i Gradskog udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da ulazak Srpske vojske u Banjaluku 1918. godine govori o velikoj i časnoj pobjedi srpskog naroda u Velikom ratu.

“Ovo govori o jednom teškom vremenu i sudbini srpskog naroda, ali isto tako o časnoj i velikoj pobjedi Srba u velikom otadžbinskom ratu”, rekao je Savanović novinarima u Banjaluci nakon parastosa poginulim Srbima u Prvom svjetskom ratu u banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja.

On kaže da se ovakvi istorijski događaji obilježavaju radi odavanja počasti i pomena žrtvama, te da se mladim generacijama prenese u nasljeđe “da moraju dobro da otvore oči” kako im se slične stvari ne bi dogodile.

“To podrazumijeva jedinstvo srpskog naroda u Srbiji i Republici Srpskoj jer samo jedinstveni možemo da odbranimo slobodu, otadžbinu i pravo na život”, poručio je Savanović.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske rekao je da i danas, 102 godine od početka Prvog svjetskog rata, postoje kvazi istoričari, koji pokušavaju da govore o istoriji mimo činjenica – i da agresora pretvore u žrtvu.

Savanović je podsjetio da je srpski narod u vrijeme pred izbijanje Prvog svjetskog rata, kada je Habzburška monarhija vladala ovim prostorima, bio većinski u BiH i tražio tada samo ono što su tražili i ostali narodi, a to su pravo na slobodu, imovinu i život.

On je istakao da je 1908. godine car Franjo Josip aneksirao BiH i da je tada počelo predstavljanje Srba i Srbije kao potencijalnih uzročnika Prvog svjetskog rata.

“U velikom otadžbinskom ratu svaki treći Srbin je stradao ili 28 odsto stanovništva Srbije, 25.000 dobrovoljaca je bilo na Solunskom frontu i u oslobađanju ovih prostora”, naglasio je Savanović.

On je dodao da je probojem Solunskog fronta nastala briljantna pobjeda 1918. godine, kada je oslobođen Beograd, dok je hrabra Srpska vojska na Aranđelovdan oslobodila Banjaluku.

Delegacija Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine juče je u Banjaluci, u okviru obilježavanja dana ulaska Srpske vojske u Banjaluku, položila vijenac na spomenik žrtvama veleizdajničkih procesa na groblju “Sveti Pantelija”.

Srpske snage, u kojima je bilo oko 25.000 srpskih dobrovoljaca iz BiH, 21. novembra 1918. godine oslobodile su Banjaluku.

U Prvom svjetskom ratu poginulo je 1.300.000 pripadnika srpskog naroda, od kojih je 62 odsto muške populacije životne dobi od 18 do 55 godina.

 

Izvor: RTRS/ SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *