Obilježavanje Dana sjećanja na ubijenu djecu Srpskog Sarajeva

March 10, 2023, 6:57 am

Osnovna škola “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu danas obilježava Dan sjećanja na stradalu djecu Srpskog Sarajeva, sa posebnim akcentom na njene učenice Natašu Učur i Milicu Lalović, koje su sinonim stradanja djece na području Sarajevsko-romanijske regije.
Polaganje vijenaca na spomen-obilježje u dvorištu Osnovne škole “Sveti Sava” planirano je u 12.00 časova.

Dan sjećanja na ubijenu i stradalu djecu Srpskog Sarajeva proglašen je 11. mart, a 2018. godine u dvorištu Osnovne škole “Sveti Sava” u Istočnom Novom Sarajevu podignuto je i spomen-obilježje posvećeno najmlađim stradalnicima.

Taj datum nije izabran slučajno jer su 11. marta 1995. ubijene su djevojčice Nataša Učur /10/ i Milica Lalović /11/, čije su tragične sudbine postale sinonim stradanja djece na području Sarajevsko-romanijske regije.

Prema svedočenjima tadašnjih stanovnika Grbavice, u vreme kada su ubijene devojčice nije bilo nikakvih ratnih dejstava, jer je bio sklopljen sporazum o primirju koje su nadgledali francuski i ruski pripadnici međunarodnih vojnih snaga.

Snajperista sa zgrade “Lorisa” na tadašnjem Trgu Pere Kosorića ubio je 11. marta 1995. godine Milicu i Natašu koje su se igrale lastiša u Ulici Rave Janković, ispred zgrade na broju 59, u naselju koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.

Srpska deca ubijana su i teško ranjavana ne samo na Grbavici nego i drugim delovima Sarajeva koji su u ratu bili pod srpskom kontrolom – Vojkovićima, Grlici, Vracama.

Tokom rata ubijeno je šestoro učenika OŠ “Sveti Sava”, a veliki broj njih je ranjen. Prema i dalje nepotpunim podacima na području Sarajeva je ubijeno i stradalo 156 djece srpske i drugih nacionalnosti.

Najmlađa učenica Osnovne škole “Sveti Sava” bila je sedmogodišnja Zorica Divčić koja je bila upisana u prvi razred, a koju su u Ozrenskoj ulici ubili pripadnici muslimanske vojske dok se igrala u stanu.

Na Spomen-obilježju ubijenoj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. godine su uklesani stihovi pjesnika Gorana Vračara “Sumrak”, koji su posvećeni stradaloj djeci.

Spomenik je izgrađen na inicijativu Školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo radi njegovanja sjećanja na ubijenu djecu u Srpskom Sarajevu.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *