Opština Drvar i drvarski Centar za kulturu i sport organizuju obilježavanje 77 godina od njemačkog desanta na ovo mjesto u Drugom svjetskom ratu, u okviru kojeg će biti i prikazana izložba fotografija “Otisak u vremenu”, čiji je autor Nedo Ševo.
Uz poštovanje svih epidemioloških mjera, program obilježavanja ovog istorijskog događaja biće skroman.
– Od 10.30 do 11.00 časova planiran je doček delegacija i gostiju, nakon čega će uslijediti polaganje vijenaca na Spomenik žrtvama fašističkog terora. Nakon toga u 12.00 časova u sklopu Spomen-kompleksa “25. maj 1944” – Titova pećina predviđena je izložba fotografija “Otisak u vremenu” – potvrdili su organizatori.
Tokom Desanta na Drvar 25. maja 1944. godine Nijemci su posljednji put bezuspješno pokušali da operacijom “Konjićev skok” unište rukovodstvo NOB-a.
Desant na Drvar bio je operativni dio velike taktičke zamisli njemačke komande s ciljem da se uništi Vrhovni štab Narodnooslobodiolačke vojske, sa Јosipom Brozom Titom na čelu.
Centar oslobođene teritorije bio je Drvar sa okolinom, koji je u toku rata bio slobodan oko 1.000 dana, više nego bilo koji drugi grad u okupiranoj Evropi.
U gradu se nalazilo oko 350 boraca. Odlukom, danas iznad svega diskutabilnom i kontroverznom, koja je došla od načelnika Vrhovnog štaba Arse Јovanovića, brigada je pred sam desant bila povučena iz grada. Na taj način, u Drvaru, na sam dan desanta, nije postojala nijedna veća operativna jedinica.
Tito je 24. maja iz sela Bastasa došao u Drvar, da bi sutradan proslavio 52. rođendan i priredio svečanost za najbliže saradnike.
Јosip Broz je prenoćio je u pećini, međutim, do slavlja nije došlo, a maršala je u pećini zatekao desant.
Stradalo je više od 250 Drvarčana, većinom žena i djece, a ostao je upamćen herojski čin omladinke Mike Bosnić, zabilježen i u mnogim stranim istorijama, a ovjekovječen na filmskom platnu.
Izvor: Srna