U dobojskom naselju Vila danas će biti obilježeno 29 godina od petrovdanske bitke za odbranu grada, kojom je odbijena jedna od brojnih ofanziva muslimansko-hrvatskih snaga tokom četvorogodišnje opsade Doboja.
Predsjednik Skupštine Boračke organizacije Doboja Petar Tubić rekao je Srni da će obilježavanje početi u 11.00 časova kod spomen-obilježja u naselju Vila.
Tubić je, prisjećajući se dešavanja na Petrovdan 1992. godine, naveo da su tokom prvog dana bitke u borbama protiv muslimansko-hrvatskih snaga koji su podržani stranim plaćenicima, poginula 34 srpska borca i pripadnika policije, a više od 76 je ranjeno.
“Petrovdanska bitka počela je 12. jula 1992. godine, na području od prigradskog naselja Vila do Putnikovog brda, kada su oko podneva neprijateljske snage napale Doboj iz pet pravaca u pet talasa s ciljem da ga okruže i zauzmu”, rekao je Tubić.
On je istakao da je neprijatelj po običaju napao na vjerski praznik, a počelo je granatiranjem da bi se gradu, njegovom užem dijelu i civilima nanijela veća šteta.
“Doboj je u tom trenutku bio mjesto koje je prihvatilo protjerane srpske izbjeglice i iz okolnih gradova od Zenice, Sarajeva, Žepča, Maglaja, Tešnja, Modriče, Dervente, kao i drugih lokalnih zajednica”, rekao je Tubić i ocijenio da bi bila velika nesreća za srpski narod da grad tada nije odbranjen.
Tubić je, uz petrovdansku bitku, ukazao i na bitku na Barakovcu, gdje su neprijateljske snage u ranim jutarnjim časovima 23. oktobra 1994. godine, iz pravca Gračanice i Tešnja pokušale da grupisanjem snaga na prigradskim naseljima Gavrići i Svjetlića izvrše proboj odbrane i nastave prema užem dijelu Doboja, što im nije uspjelo.
Nad područjem Doboja i okolnih sela sprovodio se opsadni način ratovanja, a tokom četvorogodišnjeg koordinisanog i sistematskih granatiranja i snajperskim djelovanjem stradao je veliki broj civila, djece, žena i staraca, od kojih nisu svi bili Srbi, a za čije stradanje niko nije odgovarao uprkos dokazima koji su predočeni Tužilaštvu BiH.
“Mi Srbi rijetko pričamo o našim stradanjima dok muslimani od svega prave dramu i predstavu, eksploatišući i najmanje stradanje svojih sunarodnika. Nigdje se ne spominju logori za Srbe, a pogotovo logor u Žepču, gdje je i moj otac bio zatvoren, te kao civil zvjerski mučen. Međutim, muslimani prave sliku o logoru u Žepču kao mjestu samo njihovog stradanja, a Srbe niko ne spominje”, izjavio je Tubić.
U Doboju o stradanju 99 ubijenih i ranjena 322 civila, od kojih je veći broj kao posljedicu imao invalidnost, tokom granatiranja Doboja sa okolnih muslimanskih položaja tokom ratnog sukoba, svjedoči spomen-ploča postavljena u gradskom parku, pored nekoliko bista narodnih heroja iz Drugog svjetskog rata.
Iz Policijske uprave Doboj i Okružnog tužilaštva Srni je ranije saopšteno da su izvještaji o zločinima protiv čovječnosti i ratnim zločinima protiv civilnog stanovništva, a koji se odnose na granatiranje užeg i šireg područja grada Doboja, koja obuhvataju i visoko pozicionirane oficire takozvane Armije BiH, dostavljeni Tužilaštvu BiH na postupanje.
Iz dobojske Policijske uprave naveli su da su 26. decembra 1995. godine Okružnom javnom tužilaštvu Doboj podnijeli krivičnu prijavu protiv devet lica zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a 13. novembra 2001. godine i poseban izvještaj kao dopuna prethodne krivične prijave protiv jednog lica.
Istom tužilaštvu je 30. marta 2012. godine podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv jednog lica zbog postojanja osnova sumnje da je počinilo krivična djela zločini protiv čovječnosti.
Dobojska policija je 15. decembra 2017. godine Tužilaštvu BiH u Sarajevu podnijela izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv jednog lica zbog postojanja osnova sumnje da je počinilo krivično djelo zločini protiv čovječnosti.
Iz Okružnog tužilaštva u Doboju naveli su da su ranijem periodu vodili istragu po podnesenoj krivičnoj prijavi protiv ukupno osam lica čiji su inicijali A.N, B.H, M.H, Š.A, S.DŽ, H.I, A.M. i B.M, zbog krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a u vezi sa granatiranjem Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine.
Osumnjičenima je stavljeno na teret da su u svojstvu komandanta i članova štaba vojnih formacija takozvane Armije BiH planirali, izdavali naredbe, odnosno učestvovali u donošenju odluka o izdavanju naredbi neselektivnih artiljerijsko-raketnih napada na gradsko jezgro i civilne ciljeve u gradu Doboju i njegovoj okolini, usljed kojih je smrtno stradalo i ranjeno više lica, te pričinjena znatna oštećenja na stambenim i drugim objektima.
Ovaj predmet je, u skladu sa obavezama iz Strategije za rad na predmetima ratnih zločina u BiH, dostavljen na pregled i ocjenu Sudu BiH, koje je rješenjem od 10. januara 2012. godine, predmet proslijedio Tužilaštvu BiH.
Iz Tužilaštvo BiH Srni je ranije saopšteno da vodi istragu u predmetu granatiranja Doboja u periodu ratnih dejstava od 1992. do 1995. godine tokom kojeg je smrtno stradalo 99 civila, a 322 su ranjena, da se saslušava veliki broj svjedoka i prikuplja brojna materijalna dokumentacija, nakon čega će uslijediti donošenje jedne od tužilačkih odluka. /kraj/alu/ab
SRNA